oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

Polosendvič / polotráva (dle pravidel sendvič)

Představiteli tohoto typu potahů jsou například Friendship RITC 563 nebo Donic Twister LB. Hlavní silou těchto potahů je útok drajvem do čopu nebo topspinu, příjem podání, blok a flip. S těmito potahy nelze hrát pasivně a je třeba útočit, při výměnách F/B soupeř může chybovat, protože při silnějším topspinu z jeho strany dojde ke smazání nebo i k otočení rotace. Při malých rychlostech a malé rotaci hrají potahy stejně jako softy, jen s menší rotací. Kontrola je oproti softům menší, ale to je vyváženo záludností potahu. Topspin lze zahrát do pinku nebo čopu. Do bloku soupeře, zejména je-li kratší, je třeba hrát drajv ven ze stolu. Záludnost potahu je dána tím, že relativně malá změna v technice a síle úderu vede k velké změně rotace a hráč má možnost smazat rotaci, zmenšit rotaci, otočit rotaci a nebo i přidat rotaci. Potah tohoto typu není vhodný pro topspinové výměny, k tomu nemá dost jistoty. Na druhou stranu lze snadno zahájit výměnu topspinem do spodní roace a následně útočit drajvem do bloku nebo slabého kontratopspinu nebo blokovat silný kontratopspin, proti softu není dobré pouštět se do kontratopspinové výměny. Pink je jistý, ale má mnohem menší rotaci než soft. Právě proto nelze hrát pasivně dlouho. Do pinku z potahu se středně dlouhými vroubky lze snadno zaútočit flipem nebo topspinem. Je třeba útočit první. Jednoduše lze říci, že pomocí tohoto typu potahů lze udržet hru blízko u stolu, zmenšit rotaci ve hře a zpomalit hru tak, že se stihnu připravit na vlastní útok, abych soupeře odtlačil od stolu a útokem BH drajvem nebo smečí ven ze stolu a FH topspinem, drajvem a smečí střídavě do B a F donutil chybovat. Když už je výměna příliš rychlá a rotace velká, tak blokem polotrávou / polosendvičem smažu rotaci a zmenším rychlost.
Oba výše uvedené potahy jsou typově stejné a označované za middle pips tj. středně dlouhé vroubky. Twister LB prodává hodně prodejců pod zařazením mezi trávy, ale jedná se o sendvič kategorie DEF až ALL. Frienship 563 se prodává jako sendvič a jedná se o kategorii DEF až ALL-. Lze tedy říci, že se jedná o obranné potahy. Se silnější houbou 1,8 mm pro 563 a 1,5 mm pro twister  jsou však výborné pro univerzální hru s častějším útokem.
Oba zmíněné potahy hrají v uvedených tloušťkách houby velmi dobře, pokud se používají pro správný herní styl založený na útoku drajvem do topspinu a jistém bloku, rozhodující pro volbu proto bude trvanlivost, výrobní kvalita a cena potahu. Jednoznačně by vyhrál Friendship RITC 563 nebýt výrobní nekvality. Výhodou Friendshipu RITC  563 je i větší nabídka v síle houby, kterou však často spletou a v obalu je něco jiného než na obalu. Je samozřejmě možné zvolit i jiné potahy rozhodující je dodržet typ potahu tedy polosendvič se středně dlouhými a užšími vroubky proti běžnému sendviči nebo naopak polotrávu s kratšími a silnějšími vroubky oproti klasické trávě.

Srovnání Frienship RITC 563 1,8 mm a Donic Twister LB 1,5 mm

Friendship má válcové vroubky o délce 1,1mm a průměru 2,0 mm.

Donic má vroubky konického průřezu o délce 1,1 mm, u paty vroubku je průměr 2,0 mm a na konci vroubku 1,4 mm.

Poměr výška vroubku/průměr vroubku: Friendship 0,55 a Donic 0,79 (oba potahy jsou sendviče)

Tvrdost vrchní gumy: Friendship tvrdší a silnější, Donik měkká a slabší

 • Rychlost: Donik je rychlejší
 • Kontrola: Frienship má trochu lepší kontrolu
 • Záludnost: Friendship je záludnější, dělá soupeřům více problémů
 • Příjem podání: srovnatelné
 • Blok: srovnatelné, friendship pomalejší
 • Topspin do čopu: srovnatelné, donik trochu více rotace
 • Pink: Friendship jistější
 • Drajv do spinu: Frienship jistější
 • Flip: Donic lepší
 • Čop do topspinu: téměř stejné (potahy se na čopovanou obranu nehodí)
 • Trvanlivost: Friendship lepší
 • Cena: Friendship výrazně levnější (za jeden Twister máš skoro dvě 563)

Celkové hodnocení vychází ve prospěch Friendshipu RITC 563 a to nejen z důvodu nižší ceny. Při nákupu 563 je třeba zkontrolovat sílu houby, protože někdy neodpovídá údaji na obale.

 

 

pošli tento text dál


přidat komentář