Mezi prvními českými spolky byly Hlahol, Sokol (pozn.: 16.2. 1862 založení Sokola ustavující valnou hromadou), Umělecká beseda, Americký klub dam, Tělocvičný spolek paní a dívek pražských.V letech německé okupace byla činnost Sokola zakázána. V květnu 1945 byl sokolský život opět vzkříšen. Bohužel po třech letech plného rozkvětu přišel nástup autoritativního režimu.
Česká obec sokolská
Vlajka České obce sokolské
Motto V zdravém těle zdravý duch!
V mysli vlast, v paži sílu!
Tužme se!
Vznik: 16. února 1862
Typ: tělocvičný spolek
Účel:
Česká obec sokolská byla zřízena ve veřejném zájmu, jejím účelem a cílem je zvyšovat tělesnou zdatnost svých členů, organizovat a vykonávat tělovýchovnou, sportovní, kulturní a společenskou činnost, podporovat rozvoj osobnosti a vychovávat k čestnému jednání v životě soukromém i veřejném, k národnostní, rasové a náboženské snášenlivosti, k lásce k rodné zemi a úctě k duchovnímu dědictví našeho národa, přičemž vychází z odkazu zakladatelů Sokola Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. (stanovy ČOS)
Členové: 150 000
Zakladatelé: Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner
Hlavní orgán:
Svaz Slovanského sokolstva (1908–1938)
Světový svaz sokolstva (1994 – současnost)
Oficiální web: www.sokol.eu
Dřívější názevy:
Pražská tělocvičná jednota Sokol
Československá obec sokolská
Tělocvičná jednota Mníšek pod Brdy:
Ke své činnosti využívá místní Sokolovnu, která byla postavena v roce 1910 (hlavní budova sloužila původně jako hostinec) a dále rozšířena ve 20 a 30 letech. Přesněji v roce 1931 byly přistavěny sportovní části (divadelní sál, jeviště a přísálí). Později byla dostavěna budova Husova sboru.
Ustavují valná hromada se v Mníšku konala 29. června 1910, tj. v tomtéž roce kdy byla dokončena restaurace u “Sokola”.
Té se zúčastnilo 35 hostů. Do místní jednoty se přihlásilo 32 členů, z toho 1 zakládají, 16 činných a 15 přispívajících.
Dobový zápis viz níže, včetně jmen zvolených činovníků a členů výboru.
You must be logged in to post a comment.