oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

Recenze na nové potahy andro – Hexer Grip a Powergrip!

Dneska se detailněji podíváme na dvě horké novinky od značky Andro. Jsou jimi potahy řady Hexer – Grip a PowerGrip. Nové Hexery jsou dalším vývojovým stupněm, který v sobě snoubí to nejlepší z předchozích řad Hexer a Rasant. Oba tyto potahy byly uvedeny na trh koncem srpna a slibují nám nové řešení toho našeho plastového problémuKonkrétně tyto potahy mají topsheet, tedy vrchní gumu, vyrobený ze 100% přírodního materiálu. Tento trend už nějakou chvíli nastupuje a kromě samotného Andra se můžeme s přírodní gumou setkat třeba u Xiomu (Vega Pro) nebo Stigy (Mantra série). Potahy spadají do ESN produkce, jsou to tedy Tensory.

Andro Hexer Grip je potah s pórovitou houbou o tvrdosti 45 stupňů a signifikantní zelenou barvou. K dispozici jsem měl červený čtverec, síla houby 1,9 mm a váha 66 gramů. Andro Hexer PowerGrip je jeho silnější sourozenec, jehož nejvýraznější papírový rozdíl je v tvrdší houbě. Ta má 47,5 stupně, drobnější póry a samozřejmě také zelenou barvu. K testu jsem měl v ruce černý čtverec, houba 2,1 mm a váha 70 gramů. Obal potahů je klasický, černá barva a design sedí ke stylizaci řady Hexer do černokněžnického či až pekelného nádechu. Cením funkční a zřetelné barevné rozlišení variant. Už při prvním čtení o potazích jsem trochu zajásal, protože kombinace 47,5 na FH a 45 na BH je pro mě v podstatě ideál vyvážené pálky. Popis tak trochu odrazí i srovnání s TSP Super Ventus a Victas V > 01 Stiff, se kterými hraju. Potěšil mě především Hexer Grip, protože tento potah alespoň pro mě vyplňuje mezeru v řadách Rasanterů.

Potahy jsem testoval na sedmivrstvém celodřevu Butterfly SK7. Lepeno TSP Bio Fixem bez dalších úprav. Už první postřeh po ořezu, potahy jsou lehčí než jeho výše zmíněná konkurence, dohromady pálce přidali rovných 100 gramů. A teď ke hře.  První pocity ze hry při rozpinku byly pozitivní. Potahy splnily takřka do puntíku, co bych čekal. Hrály naprosto stabilně, vyváženě. Spinový potenciál potahů je obrovský přesně tak, jak tvrdí jedno z mott “magic spin”. Co do tuhosti bych řekl, že je vrchní guma na spodní hranici střední tvrdosti, není lepivá, ale je celkem přilnavá. Topspiny se hrají opravdu snadno, velice jistě se mi hrál otvírací topspin z BH. Celkově bych řekl, že v BH mi s ním vzrostla jistota v topspinové hře. Grip mi přijde trochu pomalejší a “mazlivější” než Stiff, který je přímější. Spin je z obou potahů výborný, s Gripem se hraje o něco snadněji. Stiff má zřejmě o něco jistější aktivní blok, ale rozdíl není diametrální.

Topspin z FH strany se mi od počátku hrál tak nějak přirozeně, kontratopspiny se zahryznou a s využitím příchozí energie celkem lehce dostanete jedovatý míček zpět k soupeři. Hexer PowerGrip je v tomto směru Super Ventusu celkem podobný. Není problém zahrát rozmotaný kopec, ale přijde mi, že silnější stránka potahu je v tvrdším úderu, při kterém se jako bonus ozve uspokojující cvaknutí. Co se týče dostřelu, tak hodně bude záležet na prkně, na kterém jsou potahy nalepené. Na celodřevu se mi zdál ideální prostor spíše blíže u stolu až ve střední vzdálenosti. Obecně u obou potahů (a ještě obecněji nejen těchto dvou potahů) mi přijde, že čím důrazněji hrajete do balónku a čím hlouběji se míček do potahu/k dřevu dostane, tím je úder jistější. Například u BH kontradrivů chodí na stůl tak ostré míče, jaké bych tam pouze vlastní energií prostě nedostal. Naopak, když jsem v dlouhé výměn     polevi  l, protože jsem chtěl zahrát jen na jistotu, stávalo se mi, že míč prostě nedoletěl. Ač to třeba při prvním vyznění nemusí působit úplně pozitivně, tak to myslím jako obrovské plus. Potahy do velké míry hrají to, co do nich dáte, což je podle mě super. Rozhodně vnímám lépe nedopinknout míč, protože jsem úder zahrál napůl nebo si ho na poslední chvíli rozmyslel, než překvapené kroucení hlavou nad neočekávaným trampolínovým efektem.

U pinku a čopu jsem (zase asi i díky zvyku na podobné potahy) neměl větší problém se adaptovat. Ač to zřejmě nebude dominanta hráčů, kteří budou volit tyto potahy, tak podržet míček pasivnějším úderem není problém. Jak jsem psal už v počátku, potahy nijak nekopaly, hrály stabilně. Vlastně je dobře možné, že Hexer Grip v nejnižší tloušťce 1,7 mm by díky vysoké kontrole mohl najít uplatnění i na pálce nejednoho obranáře.

Závěrem. Nová řada Hexer přináší kvalitní útočné potahy pro dobu plastovou. Měkčí Hexer Grip je lehce pomalejší, s výbornou kontrolou a lehce vyšším obloučkem. Má vyšší toleranci chyb, špatného postavení a nedokonalého zahrání. Ideální potah pro hráče, kteří se rozvíjí a chtějí zvýšit jistotu a sebevědomí v úderu, který pilují. Hexer Powegrip je rychlejší, ostřejší s trochu nižší dráhou letu. Opravdu je to rychlejší brácha Gripu, potahy jsou si pocitově blízké.  

potahy

Jedním slovem – Hexcelentní.

Ještě jednou díky Sport spinu za další kvalitní materiál a budu se těšit zase někdy.

houby

pošli tento text dál


1 thought on “Recenze na nové potahy andro – Hexer Grip a Powergrip!”

 1. Andro Hexer Powergrip — silně točivý topspinový potah na plastové míče
  11. 10. 2018
  S andro Hexer Powergrip (HPG) chce andro prezentovat další vývoj legendárního andro Hexer potahu, který je lepší na hru s plastovým míčkem.
  Před 9 lety se objevil potah Hexer, který měl, stejně jako konkurenční potahy Genius, Baracuda nebo později Vega Pro, vyhlásit válku Butterfly Tenergy 05. Tyto potahy mají společnou vysokou letovou křivku, výrazný spin a nízký katapult při pasivních úderech.
  V Čase plastových míčků přišlo andro na trh s potahy Rasanter, které mají tenkou vrchní gumu, což dovolilo nasazení extra tlusté houby. Takto získaný katapult měl hráčům ulehčit vytvoření tempa a rotace. Zvláště o rotaci musím říci, že tento nový koncept žádnou revoluci nepřinesl, ačkoliv hru s plastem zjednodušil.
  Tedy další vývoj v oblasti rotace/točivé síly očekávali především hráči jako já, kteří při hře s plastem doslova žebrají o dobrou točivost/spinový výkon O!
  Může tedy HPG přinést do úderů znovu více rotace? Jak se liší v porovnání se svým předchůdcem? Se kterými potahy se dá nejlépe srovnat a do jakého spektra potahů se řadí?
  Technické vlastnosti
  Po vybalení z něj nevychází žádný silný chemický zápach, což je jistě positivní. Vrchní guma je velice drsná a dělá hodně kvalitní dojem. Reklama upozorňuje, Že se jedná 0 100% přírodní gumu.
  Houba je středně pórovitá a dle očekávání středně tvrdá (47,5). Vzhledem k opravdové pružnosti vrchní gumy, působí potah při zmáčknutí celkově měkce.
  Váhou odpovídá trendu, nerozbalený váží 102,56g, rozbalený 70,32g, ostřižený 47,22g. Testován byl na dřevech Primorac a Vega Pro.
  Herní vlastnosti
  Při kontrech se zdá, že má silný vlastní katapult, ale potah exploduje až teprve při použití více síly. Přesto je podpora katapultu jasně přítomná. Základní tempo je opravdu vysoké, přičemž ve srovnání s tvrdším Rasanterem působí velice kontrolovaně.
  Točivost a explosivní dynamika
  Po mých prvních topspinech mi sparink sdělil, že míče ode mě mají velil<ou rotaci. Letová křivka je velmi vysoká, ale o trochu nižší než u potahů Hexer nebo Genius. Ve srovnání s potahem Genius jsem musel vynaložit zřetelně méně úsilí, abych vytvořil tempo a rotaci.
  Především při otevření hry topspinem a v kontra spinových výměnách se ukazuje explosivní dynamil<a potahu jal<0 veliká výhoda. Při hře s plastem jsem musel jít do míče mnohem silněji, což teď při hře s HPG není nutné.
  Když je řeč o dynamice, vybavuje se mi potah TSP Super Ventus, který hraje vyváženěji, má střední a tím pádem plošší letovou křivku a má přímější tah do předu/hraje více lineárně/. Krom toho není vrchní guma tak měkká. Člověk si ale všimne, že potahy pochází ze stejné generace a jsou koncipovány se stejným úmyslem — zlepšit svého předchůdce a napasovat se na hru s plastem.
  Údery se spodní rotací jsou silně točené. U stolu i ze střední vzdálenosti dokáže potah vykouzlit silně točené křivky.
  Náchylnost na rotaci při bloku
  Obecně přebírá HPG mnoho rotace. Při bloku je to trochu protichůdně k nasazenému katapultu. Při rychlé bloku je soupeřovo tempo dobře pobráno. Výhoda oproti Hexeru je v podpoře katapultu, když je potřeba blokovat. Při pasivním bloku je to náročnější, míče vyskakují výše, než by se mi líbilo. Přesto sem měl z potahu dobrý herní pocit.
  Nebezpečné servisy
  Při podání je možné udělit míčku silnou rotaci. Celkově vzato, je úroveň točivosti velmi vysoká, přesto nedosahuje takové jako u Tenergy 05 nebo Vega Pro, ale díky silně podporovaným výborným vlastnostem se to vyrovnává.
  Příjem podání
  Příjem je slabou stránkou. Především pro ty, co mají rádi tvrdou vrchní gumu a houbu s nízkým katapultem. Měkká vrchní guma sice zanechává dobrý cit pro míč, ale krátce hrané balóny potřebují správný timing. Při něco tužším/silnějším odpalu míče se ozve katapult, což příjem činí nepřesným. Při aktivním příjmu, zvláště při silném namotání míče, potah absolutně vyniká. Mé banánové flipy jsou jedovaté a dělají pěkně točenou křivku. U přímých flipů funguje potah stejně tak solidně a nebezpečně.
  Rána a obrana
  Při ráně vykazuje potah hodně tempa a dynamiky a soupeři mohou být drženi daleko od stolu. Z každé pozice může být pořád nasazeno zostřené tempo. V obraně vykoná potah svou službu a dělá opravdu radost. Protiútoky jsou možné vždy a ze všech pozic.
  Závěr/výsledek
  Z mého pohledu mě HPG přesvědčil, že je to moderní, silně točivý topspinový potah, který si s plastovým míčem optimálně rozumí. Dále si myslím, že HPG osloví jistě lépe širokou masu hráčů než například potah Rasanter. Především tvrdší potahy Rasanter jsou jen těžko kontrolovatelné, mají malé okno zásahu míče a odpovídají spíše nemilosrdným útočným hracím typům.
  Nejlépe se dá HPG popsat jako mix potahů Hexer a Rasant. Také vychází z osvědčeného konceptu zaměřeného na velkou rotaci, vysokou letovou křivku, spojené s dynamikou a katapultem. Pro ty, kteří dříve hráli s potahy Rasant Powergrip nebo Rasant turbo, doporučuji spíše HPG než Rasanter. Stejně tak je potah Hexer Grip blíže potahům Rasant Grip nebo Rasant než k nějakému Rasanteru.
  Pro hráče na rotaci, kteří ztratili něco síly a průraznosti kvůli plastovým míčům, je HPG optimální řešení. l<dyby nebyla vrchní guma tak měkká, okamžitě bych si potah dal na forhend.
  Pro
  silná rotace při otevření hry točivá dynamika a tempo při kontratopspinech podpora katapultu pro plastové míče extrémní letová křivka
  Proti
  náchylný na rotaci pasivní blok
  Shrnutí
  Potah HPG je hodnotný nástupce legendárního potahu Hexer. Má více katapultu a dynamiky, ale přesto je vybaven vysokou letovou křivkou, což oslovuje topspinové hráče všech úrovní.

přidat komentář