oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

MICHAEL MAZE UKONČIL KARIÉRU!

MazePokerMichael Maze, dánská hvězda a hráč Butterfly, oznámil loni svůj odchod z profesionálního stolního tenisu do důchodu. Po mnoha prodělaných zraněních, operačních zákrocích a bezpočtu pokusů o návrat se nakonec rozhodl ukončit svou úžasnou kariéru. Spolu s Michaelem se podíváme zpět na roky úspěchu, na jeho dlouhé zotavování a na staré dobré časy. Jeho přezdívka „Amazing Maze“ je zcela zasloužená.

Hvězda ve volném čase

Michael Maze je a vždy byl zajímavou postavou ve světě stolního tenisu, ve kterém byl znám svým tvůrčím a všestranným herním stylem a typickým způsobem podání. Získal řadu titulů, například evropského šampiona v letech 2005 a 2009 a vyhrál Top 12 v roce 2004. Věnoval se ale také modelingu. Mimo jiné se několikrát objevil v katalogu Butterfly. Také byl profesionálním hráčem pokeru, ve kterém se umístil na 7. místě v národním mistrovství Dánska. Tedy tam, kde platí za skutečnou celebritu.

Legendární zápas, který vstoupil do dějin jako největší obrat

maze_4_5_05_large1

Nejvýznamnější úspěch v kariéře Michaela Maze bylo Mistrovství světa 2005 v Šanghaji, kde se dostal do semifinále a získal bronzovou medaili. Způsobem, který se vryl všem fanouškům do paměti a na který ani po dvanácti letech nelze zapomenout.

Los byl pro něj nemilosrdný a do cesty mu postavil samé Číňany. V osmifinále narazil na tehdy dvaadvacetiletou domácí superstar – Wang Haa. Během zápasu si Maze všiml častých chyb svého soupeře – když Wang Hao smečoval, často netrefil míček. Maze zariskoval – záměrně ustoupil od stolu a bránil se vysokou ´asijskou´ obranou. A fungovalo to. Porazil Wang Hao 4-0.

Ve čtvrtfinále měl Maze čelit čínskému mladíkovi Hao Shuai a hra začala pro Maze katastrofálně. Rychle ztratil první tři sety 5-11, 8-11 a 6-11. Ve čtvrtém již prohrával 7-10 a začal hrát pro diváky. Od ohrádky nahazoval vysokou asijskou obranou míčky v exhibičním tempu. Všem 10.000 divákům ve vyprodané šanghajské hale se zápas zdál být u konce. Ale Hao Shuai dvakrát chybuje! Za stavu 9-10 Michael dokonce uklouzne a vsedě jen tak odehraje míček zpět na stůl. K překvapení všech zmatený Hao topspinuje do sítě! Set vyhrává a snižuje na 1-3. Přestože stále čelil brzké porážce, hra se zjevně začala vyvíjet v jeho prospěch.

Maze znovu a znovu ustupuje k ohrádce a hraje vysoké lobované údery, se kterými si frustrovaný Hao Shuai neví rady. Když Maze začne tímto způsobem pravidelně získávat další a další body, Číňan znervózní. Maze toho využije ve svůj prospěch, zápas neskutečným způsobem otáčí a před konsternovanými diváky vítězí 4-3! Chudák Hao se z porážky dokonale nevzpamatoval a už se nikdy na žádný šampionát nepodíval.

Celý zápas sledujte v tomto videu – nejzajímavější část začíná ve 25:00.

Bronz s cenou zlata

V semifinále se pak Michael pokusil o totéž proti Ma Linovi, ale byl neúspěšný. Čínští trenéři totiž byli po čtvrtfinále v takovém šoku, že s Ma Linem hru proti asijské obraně trénovali. Ma Lin porazil Michaela 4-0. Přesto byla bronzová medaile obrovskou senzací a pro Mazeho měla cenu zlata.

 

Náš rozhovor

maze_22_07_12_Large

Po oznámení o ukončení kariéry jsme měli možnost promluvit s Michaelem o jeho rozhodnutí a zrekapitulovat si důležité momenty jeho kariéry.

Michael, kdo byl vaším vzorem ve stolním tenisu?

Švédská legenda Jan-Ove Waldner. Nejlepší hráč všech dob.

Jaká byla nejlepší chvíle ve vaší kariéře?

Mám štěstí, že takových skvělých okamžiků je hned několik. Vítězství na Mistrovství Evropy v roce 2005 s týmem a v roce 2009 v singlech byly ty nejlepší.

Jaká byla ta nejhorší chvíle?

Všechna má zranění…

 

Co vám bude ve stolním tenisu určitě chybět?

Všechny velké turnaje a důležité zápasy.

Co vám určitě chybět nebude?

Nebude mi chybět probouzení se v bolestech a chybějící čas na přátele a rodinu.

Kterého hráče, se kterým jste se během své profesionální kariéry setkal, si nejvíce vážíte?

Vladiho (Vladimir Samsonov z Běloruska). Hrál v Borussii Düsseldorfu, když jsem tam přišel jako mladý. Skvělý hráč a skvělá osobnost.

maze_bax_kendte-620x348Kdo byl váš největší soupeř?

Timo Boll! Jsme zhruba stejně staří a hráli jsme proti sobě na mnoha různých turnajích. Na některých z nich jsme měli skvělé výměny a velké zápasy!

Existuje nějaký hráč, kterého jste nikdy nedokázal porazit?

Myslím, že jsem byl schopen porazit kohokoliv!

Co vás přimělo ukončit svou kariéru právě teď?

Rozhodl jsem se v tuto chvíli odejít, protože se musím postarat o své tělo, které už nedokáže odolávat požadavkům stolního tenisu. Trénovat bez bolesti dokážu jen tak málo, že nejsem schopen soutěžit na profesionální úrovni. Kromě toho jsem vždycky sliboval, že skončím dříve, než bude pozdě.

Butterfly přeje Michaelu Mazeovi všechno nejlepší do budoucna. Jsme hrdí na to, že jsme mohli podporovat tak výjimečného hráče v jeho kariéře. Sbohem, Michael Maze!

 

Do češtiny přeložil Jan Hrnčiřík.

Zdroj: https://cz.butterflymag.com/2017/04/goodbye-michael-maze/

pošli tento text dál


1 thought on “MICHAEL MAZE UKONČIL KARIÉRU!”

přidat komentář