oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

Jak na trávu a antispin

Převzato od Grega Lettse, volně přeloženo a doplněno poznámkami.

Greg vysvětluje chování trávy a antispinového potahu pomocí animace. Softová “normální” pálka je vravo. Nastuduj chování trávy a antispinu a porazíš hráče, kteří hrají s materiálem, aby maskovali nedostatky v technice.

Antispin pracuje podobně jako tráva, koukni na obrázky. Proto jsem text u antispinu nepřekládal zvlášť.

https://www.gregsttpages.com/articles3/53-articles/long-pimples/87-long-pimples-for-beginners

https://www.gregsttpages.com/articles3/54-articles/antispin/88-antispin-for-beginners

Hra proti materiálu je noční můrou pro mnohé hráče hrajícími s normálními softovými potahy. Mnohdy je slyšet nelichotivá slova na adresu hráčů s materiálem, protože hra proti nim je úmorná.

Servis proti hráči s trávou a antispinem by měl být krátký (minimálně dva odskoky na soupeřově polovině) a s malou rotací nebo i žádnou (“dětský servis“). Snaž se servis z trávy a natispinu vracet vrchem s malou horní rotací. Vyhni se stereotypu a hraj pestrou hru, střídej tempo, údery s rotací a bez rotace, údery delší a kratší, využívej celou plochu stolu. Příprav si pečlivě a trpělivě závěrečný úder. Tráva a antispin pracuje rozdílně než hladké potahy, ale vždy stejně. Vryj si do paměti, jak tráva a antispin pracuje.

Čop proti tvému topspinu  –  dostaneš zpět silný backspin (čop)

Zahraješ-li topspin a soupeř s trávou nebo antispinem zahraje čop, vrátí se ti backspin (čop) s rotací závisející na síle tvého topspinu. Čím silnější byl tvůj topspin, tím silnější čop z trávy a rotace je také tím větší, čím je pálka travaře otevřenější. Hrát musíš buď čop anebo topspin proti čopu. Opakuj si:  Já topspin – soupeř čop – já čop nebo topspin proti čopu.

Čop proti tvému backspinu (čopu) –  dostaneš zpět topspin

Zahraješ-li čop a soupeř s trávou nebo antispinem zahraje taky čop, dostaneš zpět topspin. Když to vrátíš čopem, půjde míček vysoko anebo přímo za stůl. Čím je tvůj čop silnější – má větší rotaci, tím silnější topspin dostaneš zpět. Tahle vlastnost mate útočníky, je třeba si stále opakovat já čop – soupeř čop – já topspin nebo blok. Zahrát tedy můžeš topspin nebo blok. Je vhodné střídat topspin s blokem bez rotace, měnit sílu úderu a využívat celý stůl.

„Travní nebo antispinový topspin” proti tvému backspinu (čopu) – dostaneš zpět topspin

Když tráva nebo antispin zahraje proti tvému čopu vrchem stylem, jako se hraje topspin. Výsledkem bude topspin s trochu větší rotací, než měl tvůj čop. Opakuj si Já čop – soupeř topspin – já topspin nebo blok.

„Travní nebo antispin topspin” proti tvému topspinu – dostaneš zpět backspin

A jak to je, když travař zahraje proti tvému topspinu „travní“ topspin? Přiletí ti backspin tedy čop. Pokud proti němu zahraješ jako proti softu silnější topspin do bloku nebo blok s uzavřenou pálkou, půjde to do sítě. Je třeba zahrát čop nebo topspin do čopu. Opakuj si já topspin – soupeř topspin – já čop nebo topspin do čopu.

Důrazný blok proti tvému silnému topspinu – dostaneš zpět slabý backspin

Výraznou vlastností trávy stejně jako antispinu je eliminovat rotaci. Zahraje-li soupeř s trávou nebo antispinem proti tvému silnému topspinu přitlačený blok nebo drajv, vymaže velkou část rotace a tobě se vrátí slabý backspin nebo i míček bez rotace, který se vlní jako had. Když soupeř do míče silně udeří, smaže téměř všechnu rotaci, a když jen pasivně nastaví blok, ponechá míčku část jeho rotace. Já silný topspin – soupeř blok – já drajv do míčku bez rotace/ topspin do čopu podle toho kolik zbylo rotace nebo je-li dost backspinu tak i čop. Pozor, mějte na paměti, že míček ztratil rotaci a je obtížnější ho kontrolovat. Při příliš silném úderu půjde míček za stůl.

Důrazný blok proti tvému silnému čopu – dostaneš zpět slabý topspin

Zahraje-li soupeř s trávou proti tvému silnému čopu přitlačený blok nebo drajv, vymaže velkou část rotace a tobě se vrátí slabý topspin nebo i míček bez rotace. Když do míče silně udeří, smaže téměř všechnu rotaci, a když jen pasivně nastaví blok, ponechá míčku část jeho rotace. Já silný čop – soupeř blok  – já drajv do míčku bez rotace nebo topspin do bloku podle toho kolik zbylo rotace.

Výklad Grega Lettse volně přeložil autor tohoto webu.

Více zde: https://stolnitenistrebon-mladez.webnode.cz/uzitecne-informace/jak-na-travu-a-antispin/

pošli tento text dál


přidat komentář