oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

Hodnocení potahů

Hodnocení potahů je z pohledu hráče regionální úrovně a je určeno hráčům regionální úrovně začátečníkům a středně pokročilým. Použíté dřevo Andro Temper Tech ALL+.

ANDRO RASANT BEAT

Potah Andro Rasant Beat je potah s velmi dobrou kontrolou, solidní rychlostí a velkým spinem. Tenhle potah mohu doporučit pro allround hru v síle 1,7 mm a pro útočnou topspinovou hru v síle 1,9 nebo 2,1 mm podle vyspělosti hráče. Je to potah vhodný i pro hráče regionální úrovně. Nedoporučiji však tento potah začátečníkům, kteří nemají zvládnuty přiměřeně základy stolního tenisu. Ne proto, že by s ním nemohli hrát, ale proto, že nedokáží využít jeho možnosti a proto, že se nejedná o zrovna levný potah. Tím chci říci, že za cenu jednoho potahu Andro Rasant Beat pořídí začátečník celou sestavenou pálku s vyhovujícími herními vlastnostmi. Začátečníkovi poslouží dobře i levnější potahy viz odkaz volba pálky.

Potah jsem měl na FH v síle 1,9 mm a na BH v síle 1,7 mm. Délka testu 30 tréninkových hodin. Kontrola na dřevě Andro Temper Tech ALL+ je výborná. Pokud u tohoto potahu váháš, zda zvolit silnější nebo slabší houbu, zvol (světe div se) silnější, potah má tak výbornou kontrolu, že ho ukočíruješ. Potah vyžaduje dobrou techniku a toleruje malé chyby. Pokud nezvládáš techniku a nedokážeš se postavit na úder včas, tak tě ani výborná kontrola potahu nezachrání a potah bude sklamáním. Na druhou stranu je potah velmi dobrý při krátké hře a výborný na bloku a tak si v nižší soutěži můžeš počkat na ten nejvhodnější míček k útoku, i když máš pomalejší nohy. Zahájení topspinu je snadné, ale je třeba dát si pozor na to, abys při topspinu do pinku podržel míček na pálce a hrál přiměřenou silou. Body s tímto potahem se získávají zejména útokem a potah není vhodný pro pasivní hru a čekání na soupeřovu chybu. Andro Razant Beat je výborný potah zejména pro útočnou topspinovou hru, je však dobrý i pro univerzální hru. Záleží jen na tom, jakou sílu houby použiješ a na jaké dřevo potah nalepíš.
Hráčům regionální úrovně tento potah doporučuji, jedinou stinnou stránkou je jeho vysoká cena. Na druhou stranu v porovnání například s Donic Acuda S3, který stojí o 150 Kč méně, má trochu větší kontrolu při útočné hře a o něco málo větší rychlost při podobných hracích vlastnostech, spin je však o něco menší a pink trochu méně jistý, pasivní hra je s Acudou S3 lepší. V porovnání s Donic Quattro Formula je Andro Rasant Beat rychlejší a důraznější a pocitově je tvrdší s lepší směrovou jistotou. Formula je taková houbovitá, až moc měkká a méně důrazná. V porovnání s Butterfly Sriver L, EL lze jen říci, že Andro Rasant Beat vede ve všech směrech včetně rychlosti, kontroly a zahájení útoku topspinem do pinku.

Potah má však také omezení a to je to, že pro nejlepší využití vyžaduje převážně útočné pojetí hry založené na topspinu, které je fyzicky velmi náročné. A to je důvod proč s tímto potahem ve svých letech nemohu hrát.

DONIC ACUDA S3 v kombiaci s materiálem a Acuda S2

Acuda S3 je jeden z nejlepších potahů s kterým jsem doposud hrál na FH pokud jsem měl na BH polotrávu a držel se blízko stolu. V síle 1,8 mm poskytuje super kontrolu, dostatečnou rychlost, výborný spin. V síle 2,0 mm jsou jeho herní vlastnosti ještě lepší, ale pozor při této síle už musíš mít dobře zvládnuté údery a pohyb, protože v této tloušťce je kontrola oproti 1,8 mm trochu menší. S Acudou S3 jsem byl dlouho natolik spokojený, že nebylo třeba hledat a zkoušet něco jiného. V čem tedy Acuda S3 vyniká? Je to vynikající potah pro hru blízko stolu. Zahájení topspinu velmi snadné. Krátká hra velmi kontrolovaná, útočná hra nad stolem velmi dobrá, blok fantastický. Acuda S3 umí všechno. Kontrola při všech typech úderů je výborná. Potah Acuda S3 je vhodný pro hráče střední úrovně na BH i FH, kteří již mají zvládnuty základy stolního tenisu.

Při změně potahu na BH na soft a hře BH založené na rotaci a topspinu bylo nutné zvolit na FH potah s větší směrovou kontrolou a menší reakcí na příchozí spin, protože došlo ke zrychlení hry a hraje se trochu dále od stolu a z Acudy S3 v síle 2,0 mm se stala neposlušná potvora. Řešením je Acuda S2 v síle 1,8 mm. Acuda S2 ve srovnání s S3 je potah rychlejší a více točí a má středně měkkou houbu. Krátká hra je jistá, servis lze snadněji zahrát krátký a hodně rotovaný, potah při pomalejší hře nemá takový trampolínový efekt. Proto, aby houba začala pracovat je třeba větší síly. Topspin je velmi jistý ze vzdálenosti kolem 1 až 2 m a letí pěkně k zadní čáře. Abych toho dosáhl s S3 musím se do úderů více opřít a ztrácím kontrolu a míček letí za stůl, pokud se do úderu neopřu, jde míček do sítě. Je to dáno tím, že moje technika není přesná, S3 má v ruce amatéra tím menší kontrolu, čím dále je od stolu a musí dát do úderu větší sílu. Acuda S2 v síle 1,8 dává více kontroly při razantnější topspinové hře a lépe se udrží krátká hra než s Acudou S3 v síle 2,0. Nakonec konstatuji, že oba potahy jsou výborné. Pokud začneš s S3 v síle 1,8 a po roce nebou dvou se budeš rozhodovat, zda jít do S3 v síle 2,0 nebo S2 v síle 1,8 mm, tak S2 je vhodnější pro topspinovou hru a S3 pro rovnější hru.

ANDRO BACKSIDE 2.0 D v síle 1,7 mm

Tenhle potah je klasika. Jeho nejsilnější stránkou je jistota, super blok, výborný a snadný topspin, jistá spodní hra, rychlost je střední stovnatelná s Friendshipem Super FX (oranžová houba). Oproti Friendshipu Super FX se Backsidem 2.0 D hraje snadněji a údery jsou jistější a spin je větší. Oba potahy Friendship i Backside se vyznačují jistým stupněm “záludnosti”, která je dána lepivostí potahů, což umožňuje výrazně měnit rychlost výměny a míček doslova spadne soupeři těsné před pálkou nebo je tak utlumen, že i když se soupeř do míčku trefí, tak ten spadne do sítě. Ve srovnání se Sriverem EL je Backside 2.0 D pomalejší a spinovější a má větší kontrolu. Potah Backside 2.0 D je vhodný pro hráče střední úrovně s méně jistým útočným BH nebo FH, kteří již mají zvládnuty základy stolního tenisu. Je to výborná “zbraň” proti agresivní topspinové hře soupeře. S timhle potahem dokážeš čelit útočníkům zejména jistým a umístěným blokem. Proti pasivnějším hráčům můžeš úspěně topspinovat nebo flipovat. Unikátní vlastností potahu je vynikající a variabilní blok a pink při zachování možnosti dobré a velmi jisté útočné topspinové hry. Andro Backside 2.0 D je potah vhodný zejména na BH, ale dobrou práci odvede i na FH. Máš-li problém s BH zkus tenhle potah. Jediným omezením je, že je třeba umět zahrát a čist rotace. Pokud máš problémy se čtením rotace, bude tenhle potah dobrým pomocníkem k tomu, abyses naučil rotace číst, protože v téhle oblasti odpustí jen málo. Z počátku budeš prohrávat, časem se čtení rotace zlepší a tvoje hra bude o stupeň výš.

Andro Backside 2.0 D má suveréně nejlepší kontrolu na bloku z uvedených potahů i když nemá zabudovaný přelepovací efekt a jedná se o klasický potah. Lze snadno udržet krátkou hru a přejít do útoku. Útok topspinem a flipem je pomalejší, ale na druhou stranu je velmi jistý. Tenhle potah je vhodný pro univerzální hráče, kterým umožní realizovat hru hlavou a zlepší jejich práci nohou. Potah ocení zejména starší a pomalejší hráči v regionální soutěži, kteří dokáží využít jeho vlastnosti. Pro začátečníky je tento potah hodně spinový. Začátečníkům spíše bude sedět Andro Shifter nebo Andro Shifter Powersponge.

Shrnutí hodnocení  z hlediska požadavků pro univerzální spinovou hru založenou na jistém pinku, útoku topspinem do pinku, flipu, drajvu, bloku a občasném čopu:

Andro Rasant Beat **** vhodné spíše pro styl útočníka topspináře než univerzální hru

Donic Acuda S2 a S3 *****

Donic Quattro Formula ****

Andro Backside 2.0 D ***** pro aktivní obrannou hru založenou na bloku a útok umístěným topspinem a flipem – pro hru hlavou

Z hledisla tolerance vůči chybám při útočné hře vede Donic Quattro Formula, Acudy S3 a S2 jsou druhé a Rasant Beat je třetí. Andro Backside 2.0 D je potah ve srovnání s ostatními uvedenými potahy jiný. Má suveréně nejlepší kontrolu a je nejpomalejší, ale pro úroveň regionální soutěže je jeho rychlost více než dostačující, jeho hlavní silou je rotace, kontrola a umístění míčku při obranné i útočné hře.

 

pošli tento text dál


přidat komentář