Památný den Sokolstva

Připomeňme si 8. října společně všechny, kdo se za uplynulých 161 let existence Sokola nesmazatelně zapsali do historie našeho hnutí.

Dne 8. října si symbolicky připomínáme nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid podílejících se na přípravách atentátu na Reinharda Heydricha, ale i všechny sokoly, kteří padli v letech 1. světové války v řadách československých legií bojujících za vznik samostatného státu, stejně jako sokoly a sokolky z řad 3. protikomunistického odboje. I díky jejich oběti může dnes naše organizace připravovat již XVII. všesokolský slet, který se uskuteční v příštím roce.

Naše tělocvičná jednota se také přidala k oslavám tohoto svátku. Byl vyvěšen sokolský prapor na Sokolovně. Ve čtvrtek před svátkem se členové oddílu všestrannosti společně s náčelnicí Danou Havlíkovou vydali k Zámeckému rybníku, kde pouštěli na rybník vzpomínkové lodičky. Náčelnice pronesla krátkou řeč o významu Památného dne Sokolstva.
Každá svíčka puštěná po vodní hladině má připomenout osud konkrétního sokolského hrdiny, který obětoval život pro svou vlast. Doufáme, že se po celém Česku v památný den objeví na řekách, říčkách či potocích tisíce vzpomínkových „plavidel“.