oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

JOO SAEHYUK – PŘÍBĚH NEJLEPŠÍHO OBRANÁŘE

Joo Saehyuk byl noční můrou Číňanů. Od svého největšího úspěchu na MS v Paříži 2003 dalších třináct let trápil své soupeře precizní obranou a smrtícím forhendem.

Joo WM Tokyo_3

Joo při typickém úderu

Joo Saehyuk se narodil 20. ledna 1980 v Soulu v Jižní Koreji. Je považován za jednoho z nejlepších obranářů světa. Jako jeden z prvních začal používat pro obranné údery pouze bekhend, přičemž z forhendu nasazuje drtivý útok.

Joo začal objíždět mezinárodní turnaje v sedmnácti letech. Stal se členem juniorského týmu Jižní Koreji. V roce 2001 obsadil 2. místo na Japan Open.

Zlom pod Eiffelovkou

Ačkoliv Joo Saehyuk byl znám na mezinárodní scéně, nikdo ho příliš nebral vážně. To se ale mělo brzy změnit. Na mistrovství světa v roce 2003, které hostila Paříž, přijel v oslnivé formě.

Prošel do čtvrtfinále, kde narazil na jednoho z adeptů na zlato – Číňana Ma Lina. Ten to na obranu sice uměl parádně, ale Joo hrál v takové formě, že to Ma Linovi nebylo nic platné. Joo zvítězil netěsnějším poměrem v utkání, na které se vzpomíná dodnes, 4:3 (13-11, 10-12, 8-11, 11-9, 6-11, 11-8, 11-9) a naprosto si podmanil každého ve vyprodané Bercy aréně.

Celé čtvrtfinále můžete shlédnout zde:

“Joo hrál skvěle a některé jeho útočné údery byly zkrátka neskutečné. Hrál odvážněji než Ma Lin a to jednoduše rozhodlo,“ pěl po zápase na soupeře ódy čínský trenér Liu Guoliang.

Na cestě do finále Joo postupně porazil Alexeye Smirnova, Li Chinga, Chuang Chih Yuana, Ma Lina a v semifinále dalšího specialistu na obranu, Řeka Kalinikose Kreangu. Stal se tak prvním obranářem, který se probojoval do finále mistrovství světa od roku 1969!

Werner Schlager - World Champion 2003

Werner Schlager – mistr světa 2003

Ve finále mu už chyběla jistota proti chytře hrajícímu Rakušanovi Werneru Schlagerovi. Ten si dal pozor na jeho nebezpečný forhendový útok, kterým ničil své předchozí soupeře a po zásluze vyhrál 4:1.

“Samozřejmě, že nyní jsem zklamaný, ale i stříbrná medaile je pro mě strašně cená,” uvedl po zápase sympatický Korejec a zároveň pogratuloval vítězi, Werneru Schlagerovi.

Hrozba pro Číňany

O čtyři roky později, 14. dubna 2007, se Joo Saehyuk oženil se svou dlouholetou přítelkyní ve městě Gangnam 🙂

Na mezinárodní scéně stále platil za hrozbu, především pro čínské hráče. Spolu s Timo Bollem byl považován za jednu z největších hrozeb pro hráče Říše středu.

Kariéru zastavila nemoc

I přes výborné výsledky, Joo Saehyuk se musel vypořádat s jinou výzvou. V roce 2012 během léčby zranění kotníku mu lékaři objevili celkem vzácnou Behcetovu chorobu. On se však nevzdal a bojoval dále, aby nemoci nedovolil se rozšířit.

“Ano, někdy musím brát léky každý den. Někdy nemohu celý den jíst. Ale cítím se lépe, mou hru to neovlivní,“ prozrazuje o svém trápení.

14058906305_6c6df214e0_o

Joo v roce 2014

Dnes je mu 37 let a stále platí mezi atraktivní hráče na všech turnajích, kde se objeví. „Stolní tenis miluji. Výsledky naší reprezentace Koreji nejsou nyní nejlepší, ale pokusím se jim pomoci,“ dodává.

Oba jeho kolegové z týmu, Ryu Seungmin a Oh Sangeun, se již dávno s mezinárodní kariérou rozloučili. Joo naposledy bojoval za svou zemi na mistrovství světa družstev v roce 2016.

Ačkoliv Joo nikdy nevyhrál žádný velký titul, zcela určitě se nesmazatelně zapsal do historie stolního tenisu a do srdcí všech fanoušků tohoto sportu.

Joo používá prkno BUTTERFLY Joo Saehyuk a Tenergy 64 2,1 mm.

Z angličtiny přeložil Jan Hrnčiřík

Zdroj: https://cz.butterflymag.com/2017/05/joo-saehyuk-triumf-navrat-a-budoucnost/

pošli tento text dál


přidat komentář