oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

Hra s trávou 1. a 2. díl

Počínaje dneškem začne vycházet na tomto webu seriál o hře s trávou. Proč zrovna s trávou? No, jednak někde se začít musí a jednak jsem si na tuhle sezónu trávu na backhand nalepil a začal jsem shánět informace o tom, jak se s tím vlastně hraje. Různá videa, internet atd… a protože jsem si všiml, že s trávou hraje poměrně dost hráčů, myslím, že by se moje poznatky mohly hodit i jiným. Žel, většina informací o hře s trávou je na webu v angličtině a já nejsem žádný zdatný lingvista, ale snažil jsem se s tím co nejlépe poprat tak, aby hlavní myšlenky zůstaly zachovány. Zdroje použité v článcích budou vždy uvedeny. Pokud to bude možné a užitečné, budou články také obsahovat video nebo fotografie. Předesílám, že celý seriál se bude týkat klasické trávy, tedy tzv. long pimples, nebo také lange noppen.Tak vzhůru do toho. Také patříte k těm, kteří s trávou hrají nebo o ní uvažují? Myslíte, že je to dobrá volba? Než si trávu nalepíte, zkuste si zodpovědět pár následujících dotazů.

 

Byla by pro mě hra s trávou vhodná?

(jestli-že si odpovíte ANO na některé z následujících otázek, měli byste o hře s trávou vážně uvažovat)

 • Máte přirozený sklon ke hře čopem a chcete maximalizovat Vaše šance na výhru?
 • Jste přirozený „vraceč“ míčků a nevadí vám, jaký míč na Vás soupeř zahraje a s radostí mu každý míč vrátíte zpět na stůl?
 • Zjistili jste, že věk a zdravotní problémy Vás začaly omezovat ve hře a Váš soupeř toho využívá?
 • S přibývajícími roky klesají Vaše reflexy a přesto chcete dále hrát soutěž?
 • Viděli jste někdy hrát Joo Se Hyuk, hra se Vám zalíbila tak, že byste chtěli hrát jako on?
 • Jste jedním z těch hráčů, kteří mají rádi urputný boj o každý míček a nedáte soupeři nic zadarmo?
  Jste přirozený schowman a nemáte nic radši, než spoustu diváků a nadšených obdivovatelů Vaší hry?

Kdo by s trávou hrát neměl

Jestli-že hrajete s trávou z některého z níže uvedených důvodů, je to špatně.

 • Jste omezeni v pohybu kolem stolu?
 • Máte nedostatky v technice a chcete je s pomocí trávy zakrýt?
 • Neumíte správně číst spiny a čopy soupeře?
 • Myslíte na „snadné body“ proto, že Váš soupeř nebude schopen hrát proti Vaší trávě?

HRÁČ S PŘIROZENÝMI SKLONY K OBRANĚ

Jestliže jste v sobě našli přirozené sklony k hře čopem, potřebujete k tomu ten nejvhodnější materiál. Dnešní útočníci, pro dosažení velké rychlosti a rotace v úderech, používají speciální lepení potahů. Většina obránců používá střední
a delší trávu (většinou na backhandu) pro zvýšení kontroly úderů, pro produkci silných čopů, pro usnadnění přípravy
k jejich vlastnímu protiútoku. Obránců, kteří používají normální soft potahy na obou stranách pálky je jen pár.

TEMPERAMENT HRÁČE

Někteří hráči jednoduše milují nekonečné výměny a vracení míčků na soupeřovu stranu stolu až do soupeřova naprostého vyčerpání a úplné rezignace. Tito hráči typu “ZEĎ” profitují z vysoké kontroly úderů a tráva jim dává ne jen možnosti vysoké kontroly, ale i velké variability v úderech.

HRÁČ SE SNÍŽENOU POHYBLIVOSTÍ

Hráči, kteří jsou omezeni v pohybu, ať již věkem, nebo různými zdravotními problémy, si mohou pomoci kompenzovat tyto problémy chytrým požíváním trávy. Mohou tento potah používat pro celkové zpamalení hry, což jim poskytuje více času pro zahrání míčku. Tráva také může hráčům poskytnout více možností jak zůstat při stolu a nenechat se od něj odtlačit, neboť má výraznou schopnost pohlcovat energii míčků rychlých a míčků s velkou rotací. Tyto míčky, pohlcením jejich energie, umožňuje vracet na soupeřovu polovinu stolu do nevelké vzdálenosti za síťku. Takové míčky jsou pro soupeře obtížné a nepříjemné.

HRÁČ S KLESAJÍCÍMI A POMALÝMI REAKCEMI

Hráči s pomalejšími reakcemi než je normální, nebo hráči, u kterých rychlost reflexů klesá ať již vlivem věku nebo z různých zdravotních důvodů, mohou tento handicap čátečně kompenzovat použitím trávy. Při hře s trávou klesá rychlost hry a tím hráč získává více času reagovat na soupeřovy údery.

HRÁČ TAKTIK

Jsou hráči, kteří považují stolní tenis za “ATLETICKÉ ŠACHY”. Jestli i vy patříte mezi ně, pak byste o hře s trávou mohli uvažovat. Hrou se dvěma potahy naprosto rozdílných vlastností se vám otevírají úplně nové možnosti ve stategii a taktice. Budete nacházet nedostatky ve hře útočníků a následně jich využívat, můžete uplatňovat tlak i obranými údery, múžete kouskovat a drobit hru atd…to vše může přinášet nesmírně uspokojivé pocity. Mějte však na paměti, že i pro vás to bude velice náročné a musíte tedy být psychicky velice silní a odolní.

HRÁČ HEREC A SCHOWMAN

Pokud máte rádi, když vás při hře povzbuzuje bouřící dav diváků, bude pro vás tráva zřejmě ta pravá volba. Každý váš obraný úder zahraný z velké vzdálenosti za stolem a každý váš přechod do protiútoku bude odměněn bouřlivou reakcí diváků. Napínavý zápas mezi útočníkem a obranářem láká diváky jako nic jiného ve stolním tenisu. Diváci se shromažďují v okolí stolu a hlasitě aplaudují každému úderu obranáře. A pokud jste tím obranářem, jste automaticky považován za předem poraženého a tak budte mít určitě většinu přítomných diváků na své straně.

Tak co? Myslíte, že patříte do některé z výše uvedených skupin hráčů? Ano? A ještě nehrajete s trávou?

Tento článek byl převzat ze stránek www.rekaberounka.cz (autorem je Ivan Hynek)

pošli tento text dál


přidat komentář