oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

Hodnocení dřev

Hodnocení dřev Andro Temper Tech ALL+, Butterfly BalsaCarbo X5, VODÁK combi ALL+/ALL- , Donic combi aligator ALL+/Def+ A Andro Kanter ALL+ 
Ceny: Vodak 1690,- Kč, Donic 850,- Kč, Andro 1100,- a 900,- Kč, Butterfly X5 1190,- a Korbell OFF 990,-Kč

Poznámka na úvod: V současnosti je obrovský výběr dřev a proto není možné a ani moudré se snažit je vyzkoušet všechny. Je dobré začít s osvědčeným dřevem pro převládající styl hry.

Andro Temper Tech ALL+ (ne balsa)

Dřevo s výbornou kontrolou a rychlostí na hranici mezi ALL+/OFF-. Testovaný kus měl hmotnost 70 g. Krátká hra je vynikající a naprosto jistá, bloky dostadečně rychlé a přesné a míček letí kam chceš. Příjem podání je velmi dobrý. Topspin a drajv jsou silné stránky tohoto dřeva. Topspiny mají hodně rotace lze je zahrát lehce u stolu s velkou rotací a i dále od stolu s velkou razancí a rotací. Drajv je důrazný a letí přesně kam chceš. Flip lze zahrát jistě a přesně. S tímhle dřevem můžeš hrát přesnou hru založenou na rotaci a umístění míčku. Když soupeř udělá chybu a zvedne míček je to většinou bod pro tebe, protože drajvy a topspiny mají opravdu velkou razanci a přesnost. Tohle dřevo přímo vyzývá k moderní hře založené na jistotě všech úderů a přesném útoku topspinem nebo drajvem. Velkou výhodou dřeva je i jeho tolerance vůči chybám.

Butterfly BalsaCarbo X5 OFF

Složení dřeva (asi) lípa-karbon-balsa-karbon-lípa, zpracování výborné, rozměr hlavy 159×150 mm, váha testovaných kusů 68 a 72g, použité potahy FH Donic Acuda S2 1,8 mm, BH Friendship RITC 563 Tack speed 1,8 mm, hmotnost pálky 148 a 152g. Dřeva jsem s ohledem na vrchní dýhy z lípy lehce zalakoval lakem na dřeva Joola.

Dřevo je velmi pěkně zpracované a držátko ST výborně padne do ruky. Dřevo vyžaduje dobrý pohyb, stát na úder správně a provést ho správně. Má dostatek rychlosti i pro hru ze zdálenosti 1,5 m za stolem. Jeho největší síla je však při hře u stolu, kde má vynikající kontrolu. Blok, drajv a topspin při hře u stolu jsou silné stránky dřeva. Krátká hra je snadná. Topspin do pinku snadný. V kontratopspinových výměnách z větší vzdálenosti nemá však dostatek jistoty, ale k tomu tohle dřevo není určeno. Hra sendvičem nad stolem je vynikající, důrazná s výbornou kontrolou. V ruce je třeba mít cit. Údery, kombinace a pohyb musí být již dobře zvládnuty, aby nelineární katapult v závislosti na síle úderu byl výhodou a né nevýhodou. Se dřevem lze velmi dobře měnit tempo hry pro jeho dobré tlumící účinky při pasivní hře a dostatečnou rychlost při aktivní útočné hře. Podrobná recenze viz odkaz níže.

http://www.tabletennisspot.com/butterfly-balsa-carbo-x5-review/

Ve srovnání se dřevem Andro temper tech ALL+ konstatuji, že BalsaCarbo X5 OFF je důraznější a lepší ve všech směrech pro útočnou hru u stolu. Hra je rychlejší, zábavnější a rychlostně o úroveň výše při použití stejných potahů. Podmínkou pro úspěšné zvládnutí dřeva je zvládnutí úderové techniky a pohybu u stolu. Dřevo proto není vhodné pro začátečníky a hráče bez pravidelného tréninku. X5 je výborná pro zkušené starší hráče a útočnou hru u stolu se sendvičem na BH a softem na FH, pro hráče využívající zápěstí, kteří potřebují lehkou pálku a nemohou proto použít silnou houbu. Andro temper tech ALL+ je výborné dřevo pro topspinovou a všestranou hru a jeho volbou máš jistotu, že jsi zvolil správně, a pokud se ti nedaří, tak dřevo za to nemůže.

Porovnání VODAK vs DONIC – kombi dřeva

Kombi dřeva jsou dřeva speciální a nejsou vhodná pro děti, začátečníky a rozvíjející se hráče. Pro hráče se zdravotním hendikepem způsobeným například přetížením svalových úponů předloktí tzv. tenisový loket, který je způsoben nesprávnou technikou a držením pálky, jsou kombi prkna ideální volbou a umožní hráči přiměřeně trénovat. Díky nízké hmotnosti není ruka tolik namáhána a použitím trávy nebo pomalejšího softu na pomalejší BH straně dřeva se změní úhel nastavení pálky při BH úderech příznivě pro loket. Výrazně se posílí BH blok a čop.

Dílenské zpracování dřeva Vodak je velmi dobré, pálka je již připravena k nalepení potahů. Dřevo Donic je třeba nalakovat, aby nedocházelo k vytrhávání vláken dřeva, zpracování je rovněž velmi dobré.

Kontrola dřeva Vodak je výborná, o hodně lepší než u dřeva Donic.
Strana ALL+ odpovídá označení a je oproti Donicu ALL+ o něco pomalejší, avšak s daleko větším pocitem míčku na pálce. Donic je spíše OFF-.
Strana ALL- odpovídá označení a je rychlejší oproti Donic combi aligátor Def+.
Pink je velice jistý u obou stran, jistější než u Donicu. To umožnuje hrát opravdu jistou krátkou hru s nízkými pinky těsně za síťku.
Topspin do pinku snadný a jistý a to i trávou. Zahájení útoku snadné a jistějši oproti Donicu.
Topspin do bloku jistý a s větší rotací oproti Donicu.
Drajv stranou ALL+ je jistý, ale není tak důrazný jako u Donicu.
Drajv stranou ALL- jistý a důraznější oproti Donicu Def+.
Blok neskutečně jistý z obou stran a výrazně lepší oproti Donicu.
Čop jsem vyzkoušel jen okrajově a nedělal mi problémy.
Flip je z ze strany ALL+ méně důrazný a naopak z ALL- důraznější oproti Donicu.
Smeč je jistější než u Donicu s dostatečnou razancí srovnatelnou s Donicem.
Hmotnost pálky s potahy 130 g, cca o 18g nižší oproti pálce s Donic combi Aligator.
Celkové hodnocení dřeva VODAK combi ALL+/ALL-: je výborné.
Celkové hodnocení dřeva  Donic combi aligtor ALL+/Def+: je velmi dobré.
Použité potahy Donic Acuda S3 1,8 mm na ALL+ a Donic Twister 1,5 mm na ALL- repektive Def+.
Herní styl univerzální – allround s důraznějším FH zaměřeným na topspin, blíže u stolu.

Dřevo Vodak je pro univerzální hru mnohem lepší než dřevo Donic, které je opravdu hodně defenzivní na straně Def+ a určené spíše pro čopovanou obranu z BH než pro blok a případný drajv z BH pro svůj značný tlumící účinek. To dává soupeři hodně času pro útok. Dřevo Vodak díky větší rychlosti na staně ALL- a vynikající kontrole dává dostatek jistoty a času pro přípravu útoku z FH. Topspiny ze strany ALL+ mají více rotace oproti Donicu ALL+ a jsou mnohem jistější. Bloky polotrávou i softem jsou úžasně jisté s nižší letovou křivkou než u Doniku a proto lze úspěšně blokovat i ty nejsilnější topspiny  a drajvy. Pink lze hrát jistě a krátce a tak úspěšně čelit útočníkum a ve vhodném okamžiku překvapivě zaútočit do delšího nebo vyššího pinku soupeře. Dřevo Vodak combi ALL+/ALL- dává univerzálnímu hráči velkou jistotu při všech typech úderů a díky tomu je možné hrát aktivněji.

Dřevo Donic na straně ALL+ při razantnějších úderech kope a ztrácí jistotu. S tímto dřevem musím hrát stranou ALL+ opatrněji a nemůžu se do úderu opřít naplno bez ztráty kontroly. Na druhou stranu při správné technice je útok mnohem důraznější a rotace větší. Při pinku míček vyskakuje dost vysoko a hodně krátká hra se hraje obtížněji. Bloky stranou Def+ nemají dostatek rychlosti a jsou vyšší, což dává soupeři velkou výhodu při následném útočném úderu. Rozdíl rychlosti mezi stranou ALL+ a Def+ je velký, což dělá zvládnutí otáčení pálky ve hře náročnější, protože síla úderu pro FH a BH musí být značně odlišná. Servis a příjem servisu je rovněž u Doniku méně jistý. Dřevo Donic combi aligátor ALL+/Def+ není tak tolerantní jako Vodak a zřejmě pro něj zvolená kombinace potahů není nejvhodnější.

Andro Kanter ALL+

Dílenské zpracování dřeva je výborné, což je u značky Andro pravidlem. Zalakování jsem provedl preventivně a myslím, že není nutné. Hodnoceno bylo dřevo s ST držátkem (100x28x22 mm), rozměr hlavy je 157×150 cm a hmotnost 62g.

Kontrola s potahy Donic Quattro Formula 1,8 mm je při hře blíže u stolu je dobrá při všech typech úderů. Při krátké hře má dřevo cit, příjem podání je velmi dobrý. Pomalejší topspiny u stolu jdou zahrát snadno a mají dostatečnou rotaci. Bloky a všechny ostatní ůdery jsou dobré. Razance při smeči dobrá. U tohoto dřeva je třeba mít doopravdy citlivou ruku a netřískat do míčku. Dřevo „řekne“ začátečníkovi, jak má hrát a vede ho ke správné technice všech úderů. Dřevo má výrazné vlastnosti balsových dřev. Výrobce uvádí, že dřevo je vhodné pro hráče všech úrovní. Pro zkušenější hráče regionální úrovně, kteří mají útočnou hru založenu na topspinu a drajvu trochu dále od stolu a používají měkké potahy však tohle dřevo nedoporučuji, protože je pomalé a při větší síle úderu opravdu ztrácí kontrolu. S potahy Donic Quattro Formula 1,8 mm bude hmotnost pálky kolem 135 g.

Jaké je tedy celkové hodnocení dřeva Andro Kanter ALL+? Je to snad dobré dřevo pro hru u stolu. Pocitově je až příliš měkké a vzhledem k určité pružnosti někdy není zpětná vazba tolik výrazná a při razantnější hře trochu dále za stolem s měkkými potahy je těžší odhadnout správně sílu úderu, aby míček přistál u koncové čáry a ne uprostřed stolu nebo za stolem.

Situace se zlepší při použití tvrdší houby. S potahy Friendship 729 Super FX, BH oranžová houba 2,0 mm a FH modrá houba 2,0 mm je výkon dřeva naprosto odlišný. Kontrola výborná při hře blíže u stolu, blok výborný, topspin a ostatní údery velmi dobré. Rychlost dostatečná. Hmotnost pálky 157 g. Velmi dobrá pálka pro univerzální hru na regionální úrovni. Cena kompletu cca 1400 Kč.

Závěr pro běžného hráče v regionální soutěži – dřeva velmi kvalitní a za rozumnou cenu

Jsi-li topspinář, allroundový nebo i začínající hráč v soutěži, je velmi dobrou volbou Andro Temper Tech ALL+. (Se dřevem hrají v našem oddíle někteří hráči v OP I a II)

Jsi-li oboustranný topspinový útočník nebo i universální hráč s útočnějším pojetím hry a máš již za sebou pár let tréninku s ALL dřevem, je velmi dobrou volbou Butterfly Petr Korbel OFF. (S tímhle dřevem hrají v našem oddíle někteří mladší a rychlejší hráči v OP I)

Jsi-li útočník se sendvičem na BH a máš již za sebou pár let tréninku s ALL dřevem a hraješ u stolu, je velmi dobrou volbou Butterfly BalsaCarbo X5 OFF.

Všechna tři uvedená dřeva jsou špičkové kvality a pro popsaný styl hry výborná. Andro Temper Tech ALL+ je vhodné pro každého a jeho výběrem neuděláš chybu. Dřevo je vhodné pro nácvik úderů a kombinací. Totéž lze do jisté míry říci Korbelovi OFF, ale zde je riziko, že pálku nezvládneš již větší. Dřevo je vhodné s univerzálními softy v síle do 1,8 mm pro nácvik úderů a kombinací. Slabší universální softy doporučuji začínajícím hráčúm v regionální soutěži nejenom z důvodu dosažení menší rychlosti, ale taky z důvodu menší hmotnosti. X5 je výborná pro útočnou hru u stolu a riziko, že pálku nezvládneš je vysoké.

Máš-li požadavek na kombi dřevo, pak velmi dobrou volbou je dřevo od fy Vodák.

Balsová dřeva – charakteristika

Balsová dřeva mají:

  • progresivní křivku rychlosti a katapultu v závislosti na síle úderu, viz níže uvedený graf – balsa je modrá. Při pinku a příjmu podání poskytují velký cit pro míček a malou rychlost, při topspinu hraného u stolu menší silou zajišťují rovněž delší setrvání míčku na pálce a tím větší rotaci. Při silných úderech se kontakt míčku s pálkou zkrátí a reakce na příchozí spin je menší, což zvyšuje jistoru při hře u stolu – blok a drajv.

  • malou hmotnost, což je velice výhodné pro hráče využívající zápěstí nebo pro hráče, kteří již nemají tolik síly.

  • i nevýhody, nehodí se pro moderní topspinovou hru dále od stolu, protože při velké síle úderu se díky progresivní křivce katapultu setrvání míčku na pálce zkrátí a spin není tak silný. Kontrola se zvyšující silou údreru klesá. To, co je při bloku a drajvu u stolu výhodou, je zde nevýhodu.

  • nemusí dobře fungovat s hodně měkkými potahy a nehodí se pro hru dále od stolu, a naopak jsou vhodná pro hru u stolu se sendvičem, trávou a antitopspinem.

Závěrem mohu zodpovědně říci, že pro hráče regionální soutěže hrajícími s “puntíky” u stolu může být balsové dřevo výrazným pomocníkem pro zlepšení hry, která je na této úrovni založena na principu “Kdo udělá méně nevynucených chyb, ten vyhrává”. Pro starší hráče bude výrazným přinosem nízká hmotnost pálky. Pro děti je balsa vhodná jen pro svou nízkou váhu, ale spíše ji nedoporučuji. Dynamika a rychlost hry v nižší soutěži není tak velká, takže nevýhody dobrého balsového celodřeva se tolik neprojeví a převáží jeho výhody viz Vodak ALL+/ALL- nebo Donic Aligator combi. Může se však stát, že zvolíte nevhodné měkké potahy k balsovému dřevu viz Andro Kanter ALL+ a pak to může mít značně negativní dopad na jistotu vaší útočné hry. Pro ofenzivní topspinovou hru s útočnými měkkými softy nebo dále od stolu není balsa vhodná a ani o ni nepřemýšlejte. Pro nátlakovou útočnou hru u stolu se sedvičem na BH a softem na FH je balsa v kombinaci s karbonem velmi dobrou volbou, ale to už vyžaduje dobrý pohyb, techniku, hru hlavou a mít hodně natrénováno.

Graf a popis charakteristických vlastností balsových dřev převzaty z http://oneofakindtrading.com.au/balsa_table_tennis_blades.htm – volně přeloženo a doplněno poznámkami.

 

pošli tento text dál


přidat komentář