oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

Další recenze od Ondřeje Horáka, tentokrát na XIOM Vega Tour!

Testován černý potah v max síle houby. Nalepeno na celkem dost tuhém Vodak Diolen OFF lepidlem TSP Bio Fix.  Novinka korejského Xiomu, vyrobená v Německu a spadající do současné ESN produkce. Balení klasické, bezpečné, funkční.

Po vybalení nebyl potah nijak cítít, na omak mi potah přišel tak středně tvrdý. Váha celého čtverce 65 gramů. Topsheet je až extrémě nelepivý, trochu matný. Když jsem pálku ukládal do pouzdra, přiložil jsem na něj ochrannou fólii, která se vůbec nechtěla přisát, což se mi u normálních, především nových, nelepivých potahů zatím nestalo.  Potah má signifikantní černou velice drobně pórovitou houbu, která by podle všeho měla mít tvrdost 45 °. Spousta uvedených nových technologií jako Elasto Futura, Cycloid a Carbo Sponge…

Při hře mě čekalo celkem překvapení. Potah se jevil daleko tvrdší a ostřejší než jsem očekával. Rychlostně mi tedy zřejmě i kvůli kombinaci s prknem nepřišlo, že by potah měl být řazen do allroundové kategorie. Letová křivka byla celkem dost nízká, dlouhá, potah nebyl nějak neřiditelný, ale zvyknout si chvíli trvalo. Na BH jsem měl zánovní Acudu Blue P2 v maxu a oproti Acudě, jejíž houba má mít totožných 45 ° se potah choval dost rozdílně. Vega Tour je hodně dynamická, celkově mi přišla oproti Acudě rychlejší, ostřejší, tvrdší, ale zároveň s méně “hopsavý”. U hry nakrátko potah nekope a spíše než Acudě se mi ve vnímání blížil tvrdší a rychlejší Bluefire M1, kterou Vega na pálce nahradila. Kdybych měl hledat ještě jiný ekvivalent, potah mi nepřišel až tak vzdálený od Victasu V>01 Stiff, který má však lehce vyšší oblouček.

Vrchní guma, ač není vůbec lepivá, tak má velice dobrý grip a záběr. Otvírací topspin do silnějšího čopu mi občas padal do sítě, což nebylo nízkým spinovým potenciálem potahu, ale spíše zvykem a tím, že s tvrdšími gumami je třeba hrát údery daleko více do míče, aby potah hrál i houbou, chvíli míč podržel a mohl mu předat maximum. S TSP Super Ventus, na který jsem si teď na FH navykl, cítím daleko delší kontakt i při lehčím úderu a můžu hrát daleko více na cit. S gripem se trochu pojí i žravost a u krátkých čopů je třeba mít na paměti nižší katapult/skákavost potahu, aby člověk netrefoval pásku. Když si pak zvyknete, nebo se alespoň soustředíte na tuto vlastnost, dá se zahrát opravdu krátký míč za síto, ale i pořádně přiříznutý čop hodně nízko nad páskou. Člověk musí však hodně hlídat poměr mezi snahou o přiříznutím a celkem rychlé vystřelení míče z gumy.

Lépe a “přirozeněji” se mi s potahem hrály kontratopspiny, kdy už míč přichází s určitou energií a prorazit gumu je tak podstatně snazší. Při druhém zkoušení jsem potah hrál více na BH a zde mi seděl daleko lépe. Silný grip se dá krásně využít při “banánu” a pro celkem snadné otočení čopu. Aktivní blok z BH byl agresivní a pro soupeře nepříjemný. Neměl jsem moc času, abych si na potah vyloženě zvykl, což je zrovna pro jistotu v pinku a čopu dost podstatné. Jak jsem s ním hrál, působil na mě spíše jako ideální varianta pro nátlakovou hru hned z prvního/druhého míče.

Shrnul bych to tak, že Vega Tour je zajímavý a celkem ostrý útočný potah. Osobně bych ho neřadil do ALL kategorie, ale určitě bude dost záležet na prkně, které pod něj dáte. Potah bych doporučil lidem, kteří mají rádi tvrdší potahy a aktivní hru s tím, že Vega Tour bude o trochu snáze kontrolovatelná a hratelná než nejtvrdší varianty Bluefirů, Evolutionů apod. a přitom dokáže být také pěkně kousavá. Pro mnohé možná taková backhandová varianta?

Původní článek zde:
http://www.sportspin.cz/recenze/dalsi-recenze-od-ondry-horaka–tentokrat-na-xiom-vega-tour/
Potah koupíte zde:
http://www.sportspin.cz/potah-vega-tour/

Díky Sportspinu za možnost zkusit nový potah a vám, že jste dočetli až sem.

Ondřej Horák

Fotka uživatele Sport Spin s.r.o.

vega

pošli tento text dál


1 thought on “Další recenze od Ondřeje Horáka, tentokrát na XIOM Vega Tour!”

přidat komentář