Pár slov obecněji k Treiberům – historicky jde o řadu prkýnek značky andro, které kombinují dřevo a syntetický materiál. Dříve byly představeny Treibery G, H, K, Q a Z, které (podle mě zejména pro řadové spotřebitele) přinesly zmatek, protože každé prkno mělo jiný druh syntetického vlákna (po němž se jmenuje) a jinou kompozici. Výběr podle popisků může být občas zavádějící, takže babo raď. Nebo spíš testuj a pak raď…
Před nedávnem se andro uchýlilo ke zúžení svého repertoáru a z Treiberů zbyly pouze 4 kousky – dva s kevlar karbonem a dva s Texaliem (levnější tkanina, která by pro stolní tenisty měla být ne příliš vzdálená o mnoho dražšímu Zylonu). Druhý určující parametr je umístění umělého materiálu – Inside (u středové dýhy) a Outside (pod vrchní dýhou). Z toho tedy plynou Treibery CI, CO, FI a FO.
Treiber FI OFF
Shrnu tedy ještě pár slov ke svému Treiberu FI. Složení prkénka je Hinoki, Ayous, Texalium fiber, Kiri. Celkově jde o hodně tuhé, ale pocitově celkem softfeelové prkénko s naprosto skvělým zpracováním. Ten měkký pocit bych přiřkl zejména vnějšímu Hikoni, které prknu dodává (asi podobně jako ostatním prknům, která ho využívají) velice osobitý feel a skvělou podporu rotace i přesto, že při hře necítím absolutně žádný flex a vibrace. Topspiny mají rotace dost a dost. Prkno je katalogizované jako OFF, ale upřímně bych ho řadil spíše na spodní hranici, možná rychlejší OFF-. Díky tuhosti je prkno opravdu hodně přesné a hraje hodně stabilně, nekope. Oblouček je spíše střední, s přechodem z Korbel SK7 cítím, že míče létají lineárněji a mám určitě jistější blok. Krátká hra je opravdu super, daleko častěji si nyní dovolím zahrát třeba z příjmu krátkou citovku, která ač s minimální rotací dopadne tak tak za síťku a dost často je pro protihráče překvapením, po kterém následuje přizvednutí dalšího míčku.
Prkno jsem testoval s různými druhy potahů a nejlépe mi na něm seděly středně tvrdé potahy (45°-47,5°), se kterými stabilně hraju. Hodně tuhé potahy (52,5°) působily na takhle tuhém prkně dost plechově.
Inner konstrukce splňuje u tohoto dřeva přesně to, co jsem od ní očekával. TXL dodává prknu dostatečně “syntetický” feel a tuhost. Na druhou stranu nepostrádám dostatek citu, který je podle mě hlavní devízou tohoto kousku. Prkno bych tedy doporučil útočněji laděným hráčům, kteří hrají především na umístění, rotaci a jistotu.
A pár slov k jeho staršímu bráchovi, kterého jsem si také ze zvědavosti a v krásné slevě na Sport spinu pořídil.
Treiber G
Váha je krásných 86 gramů. ST držátko je příjemné. Hráno s potahy Hexer SFX série, které na něm zatím zůstávají. Prkénko se od počátku jeví v podstatě, jak uvádí výrobce. Taková snaha o nalezení kompromisu mezi rychlostí a kontrolou. Jak se dalo očekávat, tak glassfiber je trochu elastičtější, čímž i prkno není tak tuhé. Při větším záběru se přidává síla katapultu. Prkénko má vyšší ostrý zvuk, středně vyšší oblouček.
Stručné srovnání:
Rychlost: FI < G
Kontrola: FI > G
Spin: FI = G
Pružnost: FI < G
Tuhost: FI > G
Katapult: FI < G
Tím, že na něm mám potahy nižší rychlosti (navíc FH i BH v 1,9), mi drobný flex až tak nevadí. Vibrace, na které jsem dost ras, tu lehké jsou. Ale ještě v takové konstruktivní míře, nejsou pro mě rušivé.
U stolu hraje přesně. Chybky vznikaly snad spíše z nezvyku. Největší devíza je v aktivní nátlakové hře. Dalo by se i říci že ostřelování ze střední až delší vzdálenosti je o krapet zábavnější než s hlavním Treiberem FI, který hraje stabilněji a příliš v tomhle ohledu nepomáhá.
Nicméně Treiber FI je pro mě stále n. 1. Hlavně co se týče soutěžního hraní, kde tu stabilitu, předvídatelnost a kontrolu oceňuji více.
Treiber G je ale určitě velice zajímavé (i vzhledem k neskutečné výprodejové ceně), celkově vyvážené prkénko. Oproti karbonům a ALCčkům mi přijde, že má blíže k dřevěnému feelu, ale umělé vlákno se odráží na dalších jeho vlastnostech.