oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

Newsletter ČOS srpen 2020

Milé sestry, milí bratři,  zasíláme Vám souhrn důležitých informací a novinek, týkající se organizačních otázek našeho hnutí a aktuálních projektů ČOS. Prosím, věnujte jim náležitou pozornost. Komunikační tým České obce sokolskéŽádejte o nové granty ČOS – na rekonstrukce a výstavbu nemovitostí a na komunikační projekty
Do konce září 2020 mohou sokolské jednoty a župy žádat o dva nové granty České obce sokolské. 
Marketingový a komunikační grantový program s názvem NOVÁ TVÁŘ SOKOLA V REGIONECH, pomáhá zafinancovat projekty, které zviditelňují Sokol a jeho vizuální identitu v místě působení jednot a žup. Peníze lze získat na přípravu různých vizuálů nebo na branding sokolovny, na natočení náborového videa, nové webové stránky, na komunikaci pořádaných akcí a podobně. 
 
Podmínky pro získání grantu jsou následující: každá jednota i župa může přihlásit nanejvýš dvě aktivity za jeden kalendářní rok maximální příspěvek činí 30 000 korun (obvyklá výše příspěvku se pohybuje mezi pěti až deseti tisíci korun)k získání grantu je nutná spoluúčast 30 procentDo programu NOVÁ TVÁŘ SOKOLA V REGIONECH se můžete přihlásit pomocí tohoto ON-LINE FORMULÁŘE. Pro veškeré dotazy a další komunikaci, včetně zaslání větších souborů, detailních projektů či jiných příloh, prosím, používejte email tvarsokola@sokol.eu.

Druhý program je určen pro REKONSTRUKCE, MODERNIZACI A VÝSTAVBU NEMOVITÉHO MAJETKU sloužícího převážně pro hlavní činnost a vychází ze Směrnice č.6/2020, schválené na posledním Výboru ČOS. Výzvu pro podání žádostí na poskytování finančních příspěvků ČOS sokolským jednotám a župám podle požadavků této Směrnice schválilo nedávné Předsednictvo ČOS. Výzva se týká projektů s dokončením v roce 2020 a na podané žádosti v roce 2019.

“Mám radost, že se nám podařilo tuto pomoc sokolským jednotám a župám zrealizovat. Investice do nemovitého majetku je jednou z našich priorit a já věřím, že tento program pomůže řadu investičních projektů dokončit,” uvedla starostka ČOS Hana Moučková.   

Pravidla a podmínky pro poskytování finančních příspěvků jednotám a župám slouží pro realizaci následujících projektů:Spolufinancovaných z evropských fondů.Spolufinancovaných z veřejných rozpočtů (obce, kraje), nebo státních orgánů (ministerstva, fondy).Financovaných plně z vlastních zdrojů.Podmínkou pro podání žádosti je ukončené stavební povolení či ohlášení, výběr dodavatele a financování akce.Žádost je možno podat nejpozději 1 rok po ukončení realizace (kolaudace) a lze podat za jednotu/župu maximálně jednu žádost v průběhu kalendářního roku.Příspěvek se poskytuje pouze na nemovitý majetek ve vlastnictví jednoty nebo župy.Pravidla a podmínky pro poskytování finančních příspěvků ČOS sokolským jednotám a župám, včetně všech náležitostí, která musí žádost obsahovat, jsou detailně popsány v Směrnici ČOS č. 6/2020. Žádosti musí být podány v elektronické podobě na mailovou adresu mvlk@sokol.eu.Termín pro podání žádostí do obou programů končí 28. září 2020!!! Pomozte zachránit sokolovnu v RadoškověPomozte nám zachránit sokolovnu v Radoškově na Tišnovsku, abychom zde mohli znovu rozvíjet sportovní, kulturní a společenské aktivity dětí, mládeže i dospělých v duchu našeho poslání. Tak zní výzva Sokola Přibyslavice ze Sokolské župy Pernštejnské, který se pokouší zachránit jednu ze svých dvou sokoloven.Před třemi lety sokolská jednota v Přibyslavicích znovu začala křísit činnost Sokola ve svém regionu. Díky velkému úsilí se podařilo obnovit pravidelnou činnost, přišly i výsledky ve sportovní i společenské činnosti. Nyní však řeší naléhavý problém s jednou ze svých dvou sokoloven, konkrétně s historickou budovou z roku 1931 v Radoškově.Budova je v havarijním stavu, má dokonce narušenou statiku, a pro veřejnost je uzavřená. Nachází se ale ve výborné lokalitě s velkým potenciálem pro rekreační účely a venkovní sportovní i společenské  aktivity. (Více o stavu sokolovny i historii místního Sokola najdete na https://sokolpribyslavice.webnode.cz/verejna-sbirka/)
Více informací najdete také v článku na https://sokol.eu/aktualita/pomozte-nam-zachranit-sokolovnu-v-radoskove.BeActive Sokol spolu v pohybuSokol spolu v pohybu je projekt ČOS, který se snaží propojovat lidi téměř všech věkových kategorií pomocí pohybových aktivit napříč celou republikou. V letošním roce se akce uskuteční v termínu 23.-30. září 2020 a bude propojena s Evropským týdnem sportu. 

Cílem akce je představit Sokol jako činorodou a otevřenou organizaci, která zahajuje cvičební rok prezentací své pravidelné činnosti spojené s náborem do svých oddílů nebo jen inspirací pro trávení volného času pro všechny věkové kategorie. Do projektu bylo možno přihlásit jakoukoliv akci, která splňovala podmínku otevřenosti pro veřejnost a která je naplánována ve výše uvedeném termínu (jedná se např. o sportovní odpoledne, otevřené cvičební hodiny, turnaje, závody atd.).

Významnou součástí Evropského týdne sportu, a tedy i projektu Sokol spolu v pohybu, je také BeActive Night. Je to program, který proběhne v celé Evropě v sobotu 26. 9. odpoledne a večer. Do projektu Sokol spolu v pohybu je zatím přihlášeno 170 akcí s předpokládaným počtem účastníků skoro 19 000 a předpokládaným počtem pořadatelů téměř 2000.

Tématicky je letošní ročník Sokol spolu v pohybu zaměřen na tradiční české pohybové hry. V této  souvislosti bude dodána do T. J. spolu s materiální podporou i publikace vydaná k tomuto účelu a také sada ke hraní několika her uvedených v publikaci. S distribucí materiální podpory se začne v týdnu od 31. 8. 2020.

Akce, které se neuskuteční v řádném termínu Sokol spolu v pohybu a BeActive Night obdrží materiální podporu v menším rozsahu než akce, které v tomto termínu. I nadále existuje možnost se k akci přihlásit, ale bohužel již bez možnosti získat materiální podporu ze strany ČOS.Památný den sokolstva – 8. říjen se blíží Pokyny, rady i potřebné materiály ke stažení jsou na stránce https://prosokoly.sokol.eu/pamatny-den-sokolstva-2020. Najdete zde nověi plakáty na Památný den sokolstva s postavou “tváře” našeho svátku Františka Pecháčka, a také  plakáty na Večer sokolských světel. Vytištěné plakáty najdete také jako přílohu zářijového časopisu Sokol.

Prosíme o zaslání informace o vašich akcích plánovaných na 8. říjen, ať už půjde o pietní akty, vyvěšování vlajky či večery sokolských světel. Informace s údaji o akci, prosím, zadejte do tohoto on-line FORMULÁŘE, určitě je využijeme!

Stejně jako vloni, každý sokol by měl během Památného dnu sokolstva vyjádřit svou sounáležitost s hnutím viditelným nošením sokolské kokardy. Kokarda není určená jen sokolům, ale všem, kdo nezapomínají, že samostatnost, svoboda a demokracie nejsou samozřejmé a že pro jejich dosažení je občas nutné přinést nejvyšší oběti. Kokardu najdete v sokolském e-shopu https://www.obchodsokol.cz/pol/237/kokarda-Pam%C3%A1tn%C3%BD-den-sokolstva.
Pokud při objednání do poznámky uvedete údaj „kokarda 2020“, obdržíte kokardu z omezené sběratelské edice s vročením 2020 na zadní straně!Sokolský běh republiky hlásí už 24 závodů
Terezín, Jablonec nad Nisou, Písek, Opava, Praha a mnoho dalších měst a obcí nejen v České republice se rozběhne 28. října na počest naší země. Běh v barvách národní trikolóry oslaví státní svátek pohybem. Není proto divu, že za jeho pořádáním stojí sokolové.

Na mapě závodů najdete kromě českých měst a obcí, také dvě místa za oceánem. Stejně jako v loňském roce se 28. října poběží v americkém Portlandu a Washingtonu. I tam místní Češi oslaví na dálku založení Československa. 

Všichni účastníci mohou v rámci svého přihlášení finančně pomoci sokolovi Jaroslavu Šenkovi z Šumvaldu, kterému bleskové povodně na začátku června připravily o dům a veškerý majetek. 

Registrovat se můžete jako účastníci, ale stále i jako pořadatelé. Více informací najdete na www.behrepubliky.cz.V -shopu již lze platit kartouSokolský e-shop nově zavádí možnost platit předem elektronicky přes platební bránu a vyhnout se tak dobírce. Je také možné vybírat si z více způsobů zasílání. Platební kartou je možné platit i přímo při osobním odběru v prodejně.Tak směle do toho, prohlédněte si zboží www.obchodsokol.cz!Novinka na eshopu – vratné sokolské kelímkyPokud si nechcete na svých akcích přidělávat starosti s likvidací odpadů, jistě oceníte sokolské vratné zálohovatelné kelímky. Záloha je obvykle 50,- Kč, což je dostatečná částka pro to, aby si každý došel zpět ke stánku. Samozřejmě kromě těch, kdo si za tuto cenu kelímek rádi ponechají jako suvenýr. Kelímek má míry 0,5, 0,4 a 0,3 litru a klipové ouško.

Cena na eshopu 39,- Kč/kus (vč. DPH) platí při nákupu 1 – 199 kelímků, pokud máte zájem o více, ceny jsou následující:200 – 399 kelímků – 36,20 Kč/kus400 – 599 kelímků – 33,40 Kč/kus600 a více kelímků – 30,70 Kč/kusPro nákupy v množství nad 200 ks se, prosíme, spojte s prodejnou na e-mailu obchod@sokol.eu, Tato množství už nelze objednat přes e-shop. Počet je možné sčítat z obou variant kelímků.Se Sokolem do života s rekordní účastí a novými videi V září začíná už pátý ročník oblíbeného projektu Se Sokolem do života. Máme velkou radost, že se do něj letos přihlásilo ještě víc dětí než loni – zatím přes 81 tisíc předškoláků v téměř 1 500 subjektech (školky, tělocvičné jednoty, sportovní oddílů a dětské skupiny) po celém Česku. Přihlašování navíc bude v omezené míře pokračovat i v září, takže čísla určitě ještě porostou.
Cvičí celá rodina Sokol během letních prázdnin využil znalosti nasbírané v době jarní karantény, kdy s úspěchem na youtubovém kanálu České obce sokolské zveřejňoval metodická cvičební videa #cvičímsesokolem. Nyní na tuto praxi navazuje sérií videí #sesokolemdoživota, jejichž cílem ukázat rodičům nejmladších dětí, že se s nimi mohou velmi přirozeně hýbat a cvičit prakticky kdekoliv. Čtyřdílný seriál nese název „Cvičí celá rodina“ a jednotlivé díly rodiče s dětmi zvou do různých prostředí: v prvním se vydáme do města, ve druhém na dětské hřiště, pak do parku a na závěr do přírody. 
„Rodiče hrají ve vývoji svých dětí nezastupitelnou a nejdůležitější roli. Ve školkách a sportovních kroužcích je pohybová náplň přirozená, doma už někdy na pravidelný pohyb prostor nezbývá. Proto přinášíme jednoduchý návod, jak si prakticky kdekoliv během pár chvil zacvičit s malými dětmi. A když spojíme školku a domácí prostředí, tak jsme na dobré cestě, jak už v těch nejmenších vzbudit náklonost k pravidelnému pohybu,“ vysvětluje důvod vzniku seriálu metodička projektu Se Sokolem do života Alžběta Kujanová.
K vyhledání videí stačí na youtube zadat hashtag #sesokolemdoživota.Sokolský zpravodaj každou sobotu na ČT Sport
Po letní pauze se na obrazovky ČT Sport vrátil Sokolský zpravodaj, pořad, který mapuje dění v sokolské obci. V premiéře ho můžete sledovat každou sobotu dopoledne. Letos půjde už o 26. díl a natáčení se zdaleka neomezuje jenom na Prahu. Reportáže ze zajímavých akcí se natáčejí po celé republice.

I na podzim a v zimě se počítá s týdenní periodicitou na kanále ČT Sport. K sobotním premiérám přibude i řada repríz. Upoutávky na jednotlivé díly budou i na sokolském facebooku. 

Archiv odvysílaných dílů najdete ZDE.Předplatné časopisu SokolČervnové číslo časopisu Sokol se již připravuje a bude opět skvělé, proto si nezapomeňte pořídit předplatné ve výši 199,- Kč na celý rok (4 čísla včetně poštovného). Objednávkový lístek na předplatné časopisu Sokol pro rok 2020 i s pokyny najdete ke stažení zde. Prosíme, zašlete je poštou do redakce (Časopis Sokol, Tyršův dům, Újezd 450, Praha 1, 118 01) nebo e-mailem na jhorka@sokol.eu. Další způsoby platby se připravují.  
Děkujeme všem, kteří si již předplatili odběr časopisu Sokol na další období, moc si toho vážíme. 
Pokud byste chtěli dostat číslo z března 2020, prosím, pošlete nám vaši poštovní adresu na email mvitkova@sokol.eu.Posílejte zprávy o vašich akcích Sokolské zpravodajství má své místo v časopise Sokol, navíc získá významnější prostor na webu. Prosíme, posílejte nám zprávy o vašich akcích, příbězích či vynikajících členech, o nichž předpokládáte, že by mohly zaujmout i ostatní. Příspěvky nemusí mít “vybroušenou” literární formu, vítány budou fotografie.
Příspěvky posílejte na  adresu nové šéfredaktorky časopisu Sokol Jany Horké, jhorka@sokol.eu. Jana také ráda svým “korespondentům” poradí.

pošli tento text dál


přidat komentář