oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

STAŇ SE VÍTĚZEM DÍKY SÍLE SVÉ MYSLI

Michael Maze během přestávky

Michael Maze během přestávky

Během přestávky mezi sety nebo time-outu hry je někdy hodně těžké zůstat plně soustředěný, zvlášť, pokud se pro vás hra nevyvíjí dobře a nemáte po ruce trenéra. Někdy je obtížné zůstat soustředěný i s jeho pomocí.

Jak lze v této situaci použít sílu vlastní mysli k dosažení vítězství?

Profesor Yoji Yoshizawa má na tuto otázku odpověď. V této oblasti je odborníkem a pracuje jako vedoucí oddělení sportovní medicíny a psychologie v Asociaci stolního tenisu Japonska (JTTA). Mezi jeho úkoly patří mentální příprava japonského národního týmu na velké akce, jako jsou olympiáda nebo mistrovství světa.

Klíčová slova a vlastní motivace

Každý hráč to jistě zná. V situaci, kdy není moc času a myšlenky se honí hlavou, se snadno stane, že hráč se přestane soustředit na hru a zablokuje se. V takové chvíli už se nedá myslet na hru, soupeřovy slabé stránky nebo na vítězství.

Prof. Dr. Yoshizawa

Prof. Dr. Yoshizawa

Pro pomoc v těchto situacích existují dvě techniky:

Klíčová slova a vlastní motivace

Změna myšlení pomocí klíčových slov

Když uděláme mnoho chyb v řadě nebo když se soupeři zrovna daří, ztrácíme náhle přehled o situaci, přestáváme se soustředit a uniká nám kontrola nad zápasem. Přestaneme pomýšlet na vítězství a nakonec se o něj i přestaneme snažit.

Pravděpodobnost, že tato posloupnost negativních myšlenek skončí sama od sebe, je nízká. Takže co bychom měli dělat, abychom se znovu dostali do hry? Jak můžeme přestat myslet negativně a přestat o sobě pochybovat?

„Už je pozdě.“

„Tohle podání nezvládnu zahrát.“

„Ještě nikdy jsem s tímhle soupeřem neprohrál, to bude trapas.“

„Pokud prohraju, můj tým to určitě potopí.“

Po sérii neúspěšných pokusů dostat se zpět do hry se naše mysl stane natolik plná negativity, že začneme hrát pasivněji a opatrněji dřív, než si to vůbec uvědomíme. Podvědomě přejdeme na pasivní hru a čekáme na chybu soupeře. Když zaútočíme, děláme to zbrkle a přes míru. Vyhýbáme se dlouhým výměnám a raději se snažíme rychle uhrát bod. Zapomínáme na taktiku.

Tímto svým chováním posilujeme svého soupeře a potvrzujeme mu tím, že vyhrává. Dodáváme mu sebedůvěru a usnadňujeme mu cestu k vítězství.

 

A. Mattenet

A. Mattenet

Použití klíčových slov s určitým významem

Dobrou metodou řešení tohoto problému je použití klíčových slov. Jsou určena do náročných situací a mají za úkol nám připomenout naše silné stránky a uvědomit si slabiny.

V praxi mnoho hráčů tato slova vyslovuje, ale jejich nadužívání může být psychicky vyčerpávající a často jsou používána pouze k vyjádření zklamání ze hry.

Vyslovování klíčových slov je naprosto zbytečné, pokud pro nás tato slova nenesou zvláštní význam a nevedou ke změně chování. Každý hráč by si měl určit tři nebo čtyři slova, která pro něj mají zvláštní význam, aby se dostal zpátky do hry a přizpůsobil tomu své chování.

Pokud se naučíme několik slov nebo spíše krátkých vět, můžeme předejít mentálnímu bloku a dostat se zpátky na cestu k vítězství.

 

Mattenet během přestávky

Mattenet během přestávky

Pokud jde o obsah, klíčová slova mohou být pro každého jiná. Každý hráč má jiné silné a slabé stránky. Někteří se rozhodují hlavou, jiní hrají srdcem. Každý hráč by měl vědět, jakým typem je.

Použitím klíčových slov aktivujeme myšlenky, které tato slova představují a začneme podle toho měnit své chování.

Například: TAKTIKA!

Řekneme slovo taktika a spustíme tím tuto naprogramovanou sekvenci:

„Je moje dlouhé podání efektivní nebo spíš pomáhá soupeři zaútočit jako první? Má soupeř nějakou slabou stránkou, které jsem si ještě nevšiml? Je můj topspin příliš o rychlosti? Snažil jsem se místo toho zaměřit na rotaci? Používám svoje obvyklé údery, kterými získávám body (např. forehand topspin)? Proč ne?“

Například: SOUSTŘEĎ SE!

Řekneme slova soustřeď se a uvědomíme si, že jsme možná vstoupili do mentální pasti.

„Možná, že moje netrpělivost a unáhlenost způsobily, že jednám zbrkle! Běhám za míčky nebo se pohybuji pomalu? Před dalším podáním si napočítám do pěti!“

Například: KLID!

Každý hráč, která jedná ukvapeně může použít toto slovo, aby se dostal zpátky do hry.

„Prohra není nejhorší věc na světě. Je to jen výzva, žádný důvod, proč bych se neměl uvolnit a tuhle napínavou situaci si užít.“

Například: ČERVEN 2015!

Klíčové slovo můžeme také použít k přemýšlení o události v minulosti, kdy jsme obrátili vývoj zápasu na svou stranu. Všem se to určitě někdy povedlo, s největší pravděpodobností i proti silnému soupeři v dobré formě.

Když se nám podaří vzpomenout si na okamžik vítězství, jak jsme hráli, jaké to bylo a jaký byl stav naší mysli, můžeme tuto situaci mentálně zachránit klíčovými slovy ČERVEN 2015. Tuto situaci můžeme vnímat takto:

„Vzpomínám na červen 2015. Prohrával jsem proti slabšímu soupeři, ale dokázal jsem ovládnout svůj spěch a hněv a najednou se celá situace nejevila tak špatně. Cítil jsem se více sebejistý, při výměnách jsem hrál najisto a vybíral jen takové údery, o kterých jsem věděl, že je možné je odehrát. Po prvních získaných bodech byly moje nohy lehčí a hra byla zábavnější. Nakonec jsem vyhrál. To samé dělám i teď.“

Někdy může dokonce pomoci nejenom si klíčová slova vybavit, ale také je vědomě vyslovit.

Vlastní motivace aneb buď svůj vlastní fanoušek

Náš duševní stav je zásadně důležitý a to, i když máme trenéra. Může být stejně důležitý jako správná taktika nebo technika hry. Chceme-li obrátit hru v náš prospěch, potřebujeme silnou mysl a přesvědčení o vlastní schopnosti zvítězit.

Krok 1: Musíme rozpoznat svůj špatný postoj k situaci a okamžitě ho změnit. Právě on je opravdový nepřítel úspěchu, protože máme tendenci ignorovat dobré rady. Následující věty patří na černou listninu:

„Je to marné, ať dělám, co dělám.“

„To prostě nejde!“

„Taková smůla!“

„A zase kiks/kant!“

Sarah RAMIREZ

Sarah RAMIREZ

Krok 2: Motivujte sami sebe, protože se v dané chvíli uvolníte a vybavíte si pozitivní vzpomínky.

„Není to smůla, není to špatný den a nikdo se nestaví proti mně. Místo toho poslechnu rady a budu bojovat o každý bod. Všichni ve mně mají důvěru a uvidí moji výhru.“

Ve chvíli, kdy získáme bod podle rady trenéra, nám může taková věta jako „Jo, tak to má vypadat!“ velice prospět. Pomalu si vybudujeme sebevědomí a motivujeme se a zároveň jsme blíž k trenérovi a divákům.

Tohle je způsob, jak začít vyhrávat a jak se přepnout na výhru – psychicky. Nemusíme tím sice otočit celý zápas, ale určitě se po zápase budeme cítit lépe a budeme mít větší sebevědomí do budoucna.

 

Převzato z japonského originálu Frankem Völlerem, překlad Mirek Tichý.

pošli tento text dál


přidat komentář