oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

XIOM Omega 7 Asia – je tak tvrdá, jak se deklaruje?

Tak už jsem měl tu čest se herně potkat s novinkou Xiom Omega 7 Asia a přináším pár zážitků.

Nejdříve tedy opět technikálie. Dostal se mi do ruky červený potah s houbou tloušťky max. Nalepil jsem ho na Vodak Diolen Off. Lepeno lepidlem TSP Bio Fix, klasicky jedna vrstva dřevo, jedna vrstva potah. Na BH straně Xiom Vega Tour. Po uvedení na trh stále snad ještě novinek Omega 7 EU a PRO přichází další přírůstek do rodiny, nejtvrdší varianta ASIA.

Ač to není moc podstatné, tak mě u téhle sedmičkové řady hodně baví vyklápěcí obal, na kterém je vidět (stejně jako na sociálních sítích a webech), že v Xiomu se hodně dbá na moderní design a detaily. Po odklopení první vrstvy se celý natěšení dostanete k řádce grafů, kterým moc nerozumím, ale zřejmě mají dokázat, že řada VII je o parník jinde než předchozí V. O tom by mělo svědčit i ono označení, které záměrně přeskočilo šestku. 

Xiom Omega 7 Asia je tensorový potah Made in Germany, papírová tvrdost houby je (alespoň pro mě z počátku trochu děsivých) 52,5 stupně. Neoříznutý čtverec vážil 77 gramů. Už při prvním pomačkání mi celkově potah nepřišel jako žádný šutr, což mé počáteční zděšení do velké míry umírnilo. Topsheet je nelepivý, není tak matný, jako tomu je například u Vegy Tour, ale má už na dotek velice silné tření. Na obalech, vložce i na samotném potahu jsou uvedeny nejmodernější technologie sedmičkové řady – Elasto Futura, Dynamic Friction, Cycloid, Carbo Sponge.

Při hře. S potahem jsem začal hrát hned od počátku tréninku a vlastně hned, jak jsem začal pinkat, jsem nemusel ruku nijak zásadně přizpůsobovat, a to jsem navyklý spíše na středně tvrdé potahy. Vždycky jsem žil v domnění (ovlivněn popisy výrobců), že tvrdé potahy jsou prostě rychlé, mají dlouhou letovou křivku a nižší kontrolu. To mi tento potah naprosto vyvrátil. Tedy ano, potah byl opravdu rychlý, měl nižší letovou křivku, ale opravdu jsem měl pocit, že co do úderu vložím, to v něm skutečně je. Při občasném otočení na Vegu mi přišlo, že měkčí potah umí hrát jistě při úderu na 100 %, ale když člověk trochu ubere a chce hrát „na jistotu“ tak kata pult pot ahu občas pro mě nepředvídatelně kopne.

Otvírací topspin potah zvládá s přehledem, samozřejmě je třeba mít trochu přečtenou letovou křivku. Pro mě to znamenalo první topspin hrát trochu více otevřeně, nahoru. Vrchní guma má výborný grip, takže i přestože se míč nezabořil do potahu až na dřevo, není těžké vygenerovat dostatek rotace.

I když se spinem není problém, nejsilnější stránka potahu je podle mě rovnější, důrazná hra. Naprosto neskutečně se hrál aktivní úder z přicházejícího namotaného topspinu, míč je samozřejmě třeba tlačit dolů, ale pocitově mi přišlo, že potah nepřijímá tolik příchozí rotace a míč je velice rychle a celkem snadno zpět u protihráče.

To, že v míči skutečně je, co do něj člověk vloží, jsem nejlépe pocítil při hře nakrátko. Krátký servis jde vrátit parádně za síťku ať už umístěným pinkem nebo se spodní rotací. Opravdu citovka.

Zatím mám s potahem nahráno málo, ale jako pozitivum vnímám i to, že hrál stabilně. Od prvního rozpinkání až do posledního topspinu to byl pořád tentýž potah. Některé tvrdší potahy potřebují „rozbouchat“, což mi u OVIIA nepřišlo. Uvidím s časem, zda se vlastnosti nějak změní. Samotného mě překvapilo, jak mi potah seděl, přestože mělo jít v podstatě o extrém na stupnici tvrdosti. Z této zkušenosti rozhodně stojí za to se nelekat popisů a čísel a zkusit na vlastní kůži, ve spektru sedmičkových Omeg (které dost možná není uzavřené) se určitě vybrat dá.

Díky Sport Spinu za možnost otestovat nový potah.

xiom1xiom2xiom3

pošli tento text dál


1 thought on “XIOM Omega 7 Asia – je tak tvrdá, jak se deklaruje?”

přidat komentář