oddíly: lední hokej, nohejbal, stolní tenis, volejbal, všestrannost

VŠE O TENERGY 1. DÍL

Přinášíme vám detailní nahlédnutí na revoluční potah TENERGY, který doslova změnil stolní tenis. V čem je jiný? Jak se vyrábí?

„Už nikdy nechci jiný potah“

Tenergy_red_black_twins_small

  1. dubna 2008 firma Tamasu Butterfly představila zcela nový potah: TENERGY. Ten byl ihned přijat stolními tenisty po celém světě. Tenergy byl představen po výzkumu, který trval celých 20 let a započal v 80. letech. Cílem bylo vyvinout potah, který bude mít vlastnosti jako potahy čerstvě přelepené. Potah, který umožní hráčům dosáhnout stejné rychlosti, dynamiky i rotace, jako potahy přelepené.

Tenergy se stal nejpoužívanějším a nejoblíbenějším potahem na celém světě. Profesionálové i amatéři propadli jeho vlastnostem. Umožňuje jim zahrát údery, které dříve hráli pouze špičkoví hráči. Kontratopspinové údery, bekhendové halfvoleje nad stolem nebo flip tzv. banán, tyto údery jsme začali vídat na všech úrovní.

Tenergy Users make up the majority at WTTTC 2014

Poměr hráčů s Tenergy na MS 2014

Hráči s Tenergy tvořili většinu na MS 2014. 53% hráčů z 799 účastníků mělo alespoň na jedné straně pálky nalepený tento potah.

Ale od začátku…

 

Jak to vše začalo? Přelepováním potahů!

Vše to začalo koncem sedmdesátých let v Maďarsku, kdy Tibor Klampár objevil, že čerstvě nalepený potah Sriver má mnohem lepší vlastnosti než po několika dnech. Toho využil on se svými spoluhráči Gergelym a Jonyerem a dosáhli vítězství na MS v roce 1979.

Novinka se rychle rozšířila mezi profesionály a amatéry a v osmdesátých a devadesátých letech přelepoval již každý, kdo nechtěl zůstat pozadu.

Mezinárodní federace stolního tenisu ITTF na to reagovala prvním zákazem. Ten z roku 1994 ještě neprošel a byl odsunut. Pro firmu Butterfly to však byl jasný signál. Své know-how a technologie vrhla na výzkum takového potahu, který se nebude muset přelepovat a přesto bude dosahovat skvělých vlastností.

 

3 unikátní technologie – 5 vlastností

HighTension_small

Hlavním cílem po mnoho let bylo vytvořit potah, který vyprodukuje super rychlost a rotaci bez použití přelepování. To se podařilo díky třem unikátním technologiím patentovaným BUTTERFLY.

  1. High Tension
  2. Spring sponge
  3. Specifická struktura vroubků

Tyto tři technologie tvoří dohromady unikátní charakteristiku potahu Tenergy:

  • Vysokou přilnavost
  • Rychlost a dynamiku
  • Extrémní rotaci
  • Trajektorii míčku
  • Dlouhou trvanlivost

 

High Tension

Hitoshi Yamazaki, vedoucí vývoje BUTTERFLY, vzpomíná:

„Nejprve jsme analyzovali chemické procesy, které v potahu probíhají během čerstvého lepení. Zvyšuje se v něm napětí a jeho elasticita. Problém byl ten, jak toto aplikovat na potah bez přelepení a zajistit jeho trvanlivost. Protože čím větší je v potahu napětí, tím snáze se poškodí a ztrácí kvalitu. Po sedmi letech jsme našli odpověď: technologie High Tension.“

S touto inovací bylo náhle možné zvýšit napětí v potahu a zároveň dynamiku odehraného míčku. Potah funguje jako trampolína, čím větší napětí, tím vyšší odskok.

V roce 1997 byl představen první High Tension potah Bryce, se kterým se stal Werner Schlager mistrem světa v roce 2003 v Paříži. Roku 2007 následovat Bryce Speed.

„Ve srovnání s prvními High Tension potahami je napětí v potazích Tenergy o 300% vyšší,“ vysvětluje Yamazaki, „zvláště jsme byli pyšní na to, že smluvním hráčům vydržely potahy mnohem déle bez ztráty přilnavosti než dřívější potahy.“

 

Spring Sponge  

Butterfly Forschungs-Team

Výzkumný tým Butterfly

Důležitým faktorem ve vývoji Tenergy bylo objevení technologie Sping Sponge. Vývoj trval 10 let, klíčem bylo zaměření na strukturu houby. Čím déle míček zůstane v kontaktu s potahem, tím větší má přilnavost. Čím hlouběji se míček zaboří do potahu, tím delší má kontakt s raketou. Výsledkem by mohla být měkká houba, problém je, že měkká houba do sebe absorbuje energii míčku a odrazí jej pomaleji.

„Potahy s klasickou houbou absorbují energii z míčku. Míček dostane pouze tolik odskoku, kolik mu přidá hráč svým úderem. Přidáním větších vzduchových bublin do houby potahu se zvýšila odezva míčku. Tato houba se chovala jako pružina. Čím více se míček zaboří, tím větší energii dostane,“ říká Yuichi Thsuchiya z výzkumného týmu.

Technologie byla nazvána Spring Sponge.

SpringSponge-Effekt

Technologie Spring Sponge

„Ze zpětného pohledu mohu říct, že investice do několika zařízení se nám vyplatila,“ říká Tsuchiya.

„Mohli jsme kontinuálně pokračovat ve výzkumu a kontrolovat buňky s přesností na 0.1 mm. Stále zde vidím potenciál a pokračujeme v neustálem vylepšování našich technologií.“

Sktruktura vroubků

pimples_structure_smallI přes skvělou technologie Spring Sponge bylo nutné najít optimální výšku a šířku vroubků ve vrchní gumě. Proč? Protože kombinace výšky, průměru a vzdálenosti mezi jednotlivými vroubky zcela zásadně ovlivňuje herní vlastnosti potahů.

Po otestování stovek vzorků byly vybrány ty nejlepší s pracovním označením 05, 64, 80 a 25. Unikátní struktura vroubků těchto vzorků poskytovala nejlepší výsledky. Hráči jako Timo Boll, Jun Mizutani, Werner Schlager, Petr Korbel a ostatní dlouho zkoušeli tyto druhy a každý preferoval něco jiného.

Masamachi Kubo vysvětluje:

„V roce 2008 bylo přelepování stále povolené. Proto bylo pro hráče velice obtížné testované vzorky srovnat se stávajícím vybavením. Viděli jsme velice rozdílné výsledky testování od našich hráčů, což bylo trošku frustrující. Jsem rád, že nás to nakonec nijak neovlivnilo.“

 

„Vše o Tenergy – video“

Jaké jsou charakteristiky jednotlivých druhů potahů Tenergy? Jak se mezi sebou liší? Které Tenergy by nejlépe sedělo mé hře?

O tom všem pojednává článek Vše o Tenergy 2. díl:

 

Pokud chcete najít odpovědi na vaše otázky, podívejte se na film Vše o Tenergy. V hlavních rolích Timo Boll a Jun Mizutani.

pošli tento text dál


přidat komentář