Památný den sokolstva 8. říjen

SENÁTOŘI PODPOŘILI PAMÁTNÝ DEN SOKOLSTVA JAKO VÝZNAMNÝ DEN ČR / 31.01.2019

Senát Parlamentu České republiky dnes udělal další klíčový krok k tomu, aby byl Památný den sokolstva zařazen do kalendáře významných dnů České republiky. Příslušnou novelu zákona podpořil téměř jednohlasně. Posledním krokem k tomu, aby se Památný den sokolstva slavil jako významný den ČR už letos 8. října, je podpis prezidenta ČR.

„Je to od horní komory Parlamentu uznání nejen toho, jak důležitý je tento památný den, připomínající násilnou likvidaci Sokola nacisty v roce 1941, pro naši organizaci, ale především, jak je jeho symbolika významná pro celý český národ a historii jeho boje za svobodu, samostatnost a demokratický charakter státu,“ uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Pro novelu zákona se vyslovilo 57 členů a členek Senátu z 61 přítomných, čtyři se zdrželi. Podobně hladce Památný den sokolstva již v prosinci prošel Poslaneckou sněmovnou PČR.

Legislativní změnu podpořili senátoři a senátorky napříč stranami. Řada z nich má se Sokolem zkušenosti z regionální politiky, jiní se netajili tím, že k Sokolu mají osobní vztah. „Sokol neodmyslitelně patřil k mému mládí, protože moje maminka byla sokolská činovnice a tak duch Sokola u nás žil. Proto dobře vím, že Sokol byl vždy víc, než tělovýchovné aktivity Sokolem prošly mnohé významné osobnosti našich moderních dějin, ať už to byli olympijští vítězové, váleční hrdinové nebo dokonce politici,“ uvedl například předseda Senátu Jaroslav Kubera. V rozpravě novelu podpořili i senátorka Jitka Seitlová a senátoři Ivo Bárek, Miloš Vystrčil, Pavel Fischer a zpravodaj Zdeněk Papoušek – ten si dokonce u řečnického pultu nasadil sokolskou lodičku.

„Mám ohromnou radost, že je to společný úspěch celého našeho hnutí. Mnoho sokolů – jednotlivců i sokolských jednot a žup aktivně oslovovalo senátory a prvotně i poslance s žádostí o podporu Památného dne. Je to potvrzení sokolského hesla „Jedinec nic, celek vše“, a nesmírně za to všem děkuji,“ dodala starostka Hana Moučková.

Pro Památný den sokolstva bylo symbolicky vybráno datum 8. října, datum nacistické likvidace Sokola v roce 1941. Gestapo jen v tento jeden den zatklo 1 500 vedoucích představitelů hnutí, více než 90 % z nich zahynulo. Česká obec sokolská si tak připomíná památku svých členů, kteří byli postiženi při „Akci Sokol“, současně ale i oběti všech sokolů, kteří se zasloužili o samostatný český stát a bojovali za jeho humanistický a demokratický charakter.

“Ještě jednou musím poděkovat skupině poslanců ODS v čele s poslancem Václavem Klausem ml., kteří návrh zákona na základě iniciativy bratra Michala Doležela z Jihomoravského kraje vypracovali a předložili.  Současně patří dík i všem ostatním zákonodárcům, kteří nás, často s velkým nadšením, podpořili,” uvedla Hana Moučková.